Diplomati EÚ rozhodli o predĺžení sankcií voči Rusku

NETKY.SK • 18 December 2015, 18:35 • 2 min
Diplomati EÚ rozhodli o predĺžení sankcií voči Rusku

BRUSEL - Európska únia predĺži svoje hospodárske sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov vzhľadom na nedostatočný pokrok v mierovom procese na Ukrajine. Príslušné schvaľovacie konanie otvorili dnes popoludní stáli zástupcovia štátov dvadsaťosmičky v Bruseli (COREPER), informuje agentúra DPA s odvolaním sa na jedného z tamojších diplomatov.

slovakia

left justify in out

Dnešné rozhodnutie o predĺžení sankcií je podľa DPA považované za formalitu a malo by nadobudnúť platnosť v priebehu budúceho týždňa. Agentúra Reuters uvádza, že sa tak stane už v pondelok na poludnie, pokiaľ žiadny z členských štátov EÚ dovtedy nezmení svoj postoj a nevznesie námietky písomnou formou.

 

Predošlé rozhodnutie o predĺžení opatrení EÚ proti Rusku v sektoroch energetiky, bankovníctva a obranného priemyslu sa vzťahuje na obdobie do 31. januára 2016. Po novom by mali platiť až do konca júla, pričom ich zrušenie bolo už dávnejšie zo strany EÚ podmienené úplným splnením mierového plánu pre Ukrajinu dohodnutého v bieloruskom Minsku.

 

Predseda Európskej rady Donald Tusk pred koncoročným summitom, ktorý sa skončil dnes v Bruseli, odmietol návrh talianskeho premiéra Mattea Renziho, aby platnosť protiruských sankcií prerokovali priamo európski lídri. Stáli zástupcovia členských štátov (veľvyslanci) v Bruseli o predĺžení sankcií voči Rusku rokovali aj minulý týždeň, keď však Taliansko takéto rozhodnutie zablokovalo.

Renzi v utorok vyhlásil, že Západ by mal prehodnotiť svoj "protiruský postoj" v súvislosti s krízou na Ukrajine, ktorý podľa neho nikam nevedie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies