Deutsche Bank vytvorí zlú banku, kam presunie rizikové cenné papiere

NETKY.SK • 12 September 2012, 07:17 • 2 min
Deutsche Bank vytvorí zlú banku, kam presunie rizikové cenné papiere

Deutsche Bank vytvorí zlú banku, kam presunie rizikové cenné papiere - Svet Deutsche Bank chce posilniť ukazovatele svojej kapitálovej primeranosti. Keďže manažment nechce získať nové peniaze prostredníctvom navýšenia kapitálu, banka vyčlení rizikové cenn

slovakia

left justify in out

img

Deutsche Bank chce posilniť ukazovatele svojej kapitálovej primeranosti. Keďže manažment nechce získať nové peniaze prostredníctvom navýšenia kapitálu, banka vyčlení rizikové cenné papiere.

Táto interná zlá banka (bad bank) odľahčí bilanciu Deutsche Bank o rizikové cenné papiere v hodnote 135 miliárd eur. Najväčší nemecký finančný inštitút chce vytvoriť divíziu s menom Non-Core Operations (operácie, ktoré nepatria ku kľúčovému biznisu). Sem banka vyčlení zabezpečené cenné papiere, ktoré zatiaľ boli "zaparkované" v investičnej divízii. Nová divízia bude spravovať a predávať tieto cenné papiere, ktoré viažu vlastný kapitál banky. Cieľom je do marca 2013 znížiť ich hodnotu o 45 miliárd eur, to znamená približne o tretinu.

Súčasťou novej divízie sa stane aj dcérska banka BHF, ktorá je na predaj. Deutsche Bank ju získala v rámci prevzatia skupiny Sal. Oppenheim. Predaj však viazne pre námietky bankového dohľadu. Jediným záujemcom je spoločnosť RHIJ, na ktorej čele je Leonhard Fischer, bývalý šéf investičnej divízie Dresdner Bank.

Založením zlej banky sa Deutsche Bank snaží zlepšiť ukazovatele kapitálovej primeranosti. Ukazovateľ kapitálovej primeranosti aktuálne predstavuje okolo 7 %, do marca 2013 by sa mal zvýšiť na 8 % a do konca prvého kvartálu 2015 by mal prekročiť 10 %.

Deutsche Bank je už roky kritizovaná za to, že vzhľadom na jej enormnú bilančnú sumu približne 2 bilióny eur je slabo kapitalizovaná. Analytici odhadujú, že potrebuje kapitál vo výške 6 až 13 miliárd eur.

Nový manažment banky tiež pritvrdil úsporný kurz. Do roku 2015 banka ročne ušetrí 4,5 miliardy eur, uviedli dnes noví šéfovia Anshu Jain a Jürgen Fitschen. Deutsche Bank zníži predovšetkým výdavky vo svojej divízii investičného bankovníctva, ktorej výnosy pre dlhovú krízu a sprísnenie regulácie klesajú.

Zdroj: TASR/Financial Timestwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies