Deti do sedem rokov sa po príchode na Slovensko nemusia podrobiť testovaniu na COVID-19

NETKY.SK • 24 November 2020, 22:07 • 2 min
Deti do sedem rokov sa po príchode na Slovensko nemusia podrobiť testovaniu na COVID-19

BRATISLAVA - Deti, ktoré majú menej ako sedem rokov, nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované. Nariadiť to však môže regionálny úrad verejného zdravotníctva či lekár.

slovakia

left justify in out

Ako informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, doteraz sa nemuseli testovať iba deti do troch rokov. Vyhláška ku karanténnym povinnostiam po vstupe na Slovensko bude platiť od štvrtka 26. novembra od 7:00 hodiny.

 

Výnimky z povinnej izolácie
Výnimku z izolácie a testovania dostanú ľudia, ktorí majú trvalý či prechodný pobyt na Slovensku a sú občania Európskej únie (EÚ), Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) či Švajčiarska a v ostatných troch mesiacoch prekonali COVID-19.

 

Musia mať však o tom potvrdenie od lekára na formulári z vyhlášky. Eliáš doplnil, že výnimku z povinnej izolácie pri predložení negatívneho PCR testu dostanú okrem občanov EÚ aj tí z EHP a Švajčiarska. Medzi menej rizikové krajiny má pribudnúť Írsko a Singapur, Grécko sa na zozname týchto krajín nemá nachádzať.

 

Mohlo by vás zaujímať: Na ďalšie celoplošné testovanie nie je Slovensko pripravené! Mnoho obcí trpí nedostatkom financií

 

Oslobodení sú aj pacienti či niektorí zamestnanci
O výnimku Ministerstva zdravotníctva SR už nemusia žiadať osoby ako aj ich blízki s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktoré vstupujú alebo opúšťajú Slovensko pre diagnostiku a liečbu, ak ich pobyt nepresiahne 12 hodín.

 

Eliáš doplnil, že tieto osoby však musia predložiť lekárske pozvanie alebo následné potvrdenie o ošetrení. V prípade, že ich pobyt presiahne 12 hodín, musia požiadať o posúdenie žiadosti na webstránke rezortu zdravotníctva.

 

img

 

Výnimku majú zamestnanci prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry, hráči športových tímov a členovia realizačných tímov, ktorí cestujú na športové súťaže.

 

V prípade zamestnancov v oblasti energetiky a priemyslu vydáva súhlas Ministerstvo hospodárstva a pre elektronické komunikácie Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Športovci a ich tímy by mali mať o športových súťažiach potvrdenie.

 

Prečítajte si tiež: REPORTÁŽ Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil vlastný pandemický plán

 

Zakryté terasy dostali stopku
ÚVZ spresnil vyhláškou k organizovaniu hromadných podujatí a k prevádzkam, platnou od piatka 27. novembra, definíciu exteriérových častí prevádzky, v ktorých je povolené podávanie pokrmov a nápojov.

 

„Pod exteriérovou časťou prevádzky sa rozumie priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami, maximálne z troch bočných strán,“ vysvetlil.

 

img

 

Pri hromadných podujatiach nad šesť osôb, ktoré sa môžu konať, upresnil, že by malo ísť o podujatia jednorazovej povahy, ktoré trvajú najviac 48 hodín. Účastníci týchto podujatí musia mať v čase ich začiatku negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu, ktorý nie je starší ako 12 hodín.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies