Demokrati: "Bratislave hrozí najväčší biomasaker za posledných 30 rokov"

NETKY.SK • 21 September 2023, 18:30 • 2 min
Demokrati: "Bratislave hrozí najväčší biomasaker za posledných 30 rokov"

Strana Demokrati odmieta brutálny zásah do životného prostredia v Bratislave v dôsledku nezmyselnej výstavby nového prístavu, ktorý presadzuje v prospech súkromného developera Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Podľa experta strany Demokrati na životné prostredie Michala Kiču hrozí, že kvôli absurdnému zámeru developera vybudovať megaprojekt prístavu s novým bazénom sa vyrúbe viac ako 100 000 stromov v 90 hektároch lužných lesov v chránenom území v Bratislave v lokalite Vlčie hrdlo, ktoré je aj Ramsarskou lokalitou.

 

Postup úradu je "škandalózny," Kiča 

 

“Tieto lesy môžu plniť rekreačnú funkciu a sú kľúčové pre Bratislavčanov aj ako prirodzená clona pred znečistením z rafinérie alebo spaľovne. Projekt nového prístavu v Bratislave oberie Bratislavčanov o kľúčového spojenca v čase klimatickej krízy, Bratislavčania sú ohrození stupňom 10 z 10 rizikom extrémnych teplôt a sucha,” vysvetľuje Kiča. Podľa neho projekt nemá ani vecné opodstatnenie z hľadiska dopravy, prepravné kapacity riečnej dopravy môže plne pokryť už súčasný prístav po úpravách.
“Zámer však môže mať ešte jedno vysvetlenie - budúci zámer zámeny
pozemkov v pôvodnom prístave s developerom nového prístavu, ktorý by tak mohol realizovať ďalšiu masívnu výstavbu v lukratívnej časti Bratislavy,” myslí si Kiča.

 

 

Michal Kiča vyhlásil, že postup Úradu pre územné plánovanie a
výstavbu SR je škandalózny. Úrad pred niekoľkými dňami rozhodol proti vôli Hlavného mesta SR Bratislavy a Ministerstva životného prostredia SR, ktoré v rámci Zmien a doplnkov č. 9 územného plánu požadovali na tomto mieste zachovať funkčnú zeleň, naopak, úrad podržal developera a Ministerstvo dopravy SR, ktoré tento zámer rovnako pretláča.


 

Zverejnenie zámeru prerokovania Národného parku?

 

“Tento prípad ukazuje sa, ako dokáže nominant Sme rodina, predseda úradu pre územné plánovanie, využiť svoje postavenie v prospech developerov a proti záujmu bratislavskej verejnosti. Keďže je neodvolateľný, názor verejnosti ho nemusí zaujímať. My, Demokrati, sme boli jediní, ktorí na to upozorňovali. Poukazovali
sme na to už pri schvaľovaní stavebných zákonov v máji 2023, teraz, keď je nedovolateľný, je to skutočne nový stavebný Žilinka a jeho oprávnenia fungujú presne ako akási stavebná 363. Okrem Sme rodina to umožnili svojim hlasovaním aj SMER, HLAS, extrémisti a bohužiaľ aj OĽANO,” pripomenul Kiča.

 

 

Michal Kiča objasnil aj ďalší plánovaný postup na riešenie tohto problému. “Obrátime sa na prokuratúru s podnetom na preskúmanie rozhodnutia predsedu Úradu pre územné plánovanie a výstavbu. Zároveň vyzývame Ministerstvo dopravy SR, aby požiadavku na zachovanie rezervy v územnom pláne na výstavbu nového prístavu vzalo späť."

 

 

"Žiadame Ministerstvo životného prostredia SR, aby urýchlene zverejnilo zámer prerokovania Národného parku Podunajsko, keďže lesy majú byť jeho súčasťou, čím by územie územie získalo predbežnú ochranu,” povedal Kiča. Demokrati urýchlene po voľbách budú
presadzovať zmenu zákona, ktorá vráti rozhodovanie a kontrolu v územnom plánovaní do rúk verejnosti, doplnil.

twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
text: Matúš Mandrák, foto: Jaroslav Novák/plus7dni.pluska.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies