Demokracia v Mjanmarsku je podľa OSN nevyhnutná

NETKY.SK • 4 Február 2021, 21:14 • 2 min
Demokracia v Mjanmarsku je podľa OSN nevyhnutná

NEW YORK - Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) dôrazne podporila demokraciu v Mjanmarsku a vo štvrtok vyzvala na okamžité prepustenie zosadenej vládnej líderky Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Mjina a ďalších osôb, ktoré zadržala armáda.

slovakia

left justify in out

Vo svojom prvom vyhlásení reagujúcom na vojenský prevrat rada zdôraznila "potrebu udržiavať demokratické inštitúcie a procesy, zdržať sa násilia a plne rešpektovať ľudské práva, základné slobody a právny štát".

 

img

 

Tiež vyzvala na "dialóg a zmierenie v súlade s vôľou a záujmami mjanmarského ľudu".

Rada vo vyhlásení vyjadrila aj obavy nad obmedzeniami občianskej spoločnosti, novinárov a zamestnancov médií. BR OSN vydala vyhlásenie dva dni po tom, čo sa v súvislosti s dianím v Mjanmarsku stretla za zatvorenými dverami.

 

imgimg

 

Na danom stretnutí vyslankyňa OSN pre Mjanmarsko Christine Schraner Burgener vyzvala radu, aby zabezpečila "rýchle znovunastolenie demokracie" v krajine. Rada však okamžite nezakročila, pretože Čína a Rusko potrebovali konzultácie so svojimi vládami.

 

Voľby 
Prevrat v Mjanmarsku sa uskutočnil v pondelok. Zosadeniu vlády štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij predchádzali voľby, v ktorých zvíťazila jej Národná liga pre demokraciu.

 

 

Armáda však výsledok spochybňovala. Vládu obvinila z volebného podvodu a nečinnosť pri jeho riešení označila za dôvod prevzatia moci.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies