Daňový raj pre slovenské firmy na Cypre končí vďaka Európskej únii

NETKY.SK • 16 Marec 2021, 10:01 • 2 min
Daňový raj pre slovenské firmy na Cypre končí vďaka Európskej únii

CYPRUS - Cyprus od dnes začína pracovať na odhaľovaní skutočných majiteľov, ktorí si svoje firmy zaregistrovali na ostrove. V najbližších mesiacoch chce spustiť register, v ktorom budú títo vlastníci prehľadne menovaní.

slovakia

left justify in out

Vznik tohto registra vyžaduje Európska únia v rámci boja proti praniu špinavých peňazí. „Cyperské úrady dnešným dňom poskytujú podnikateľom 6-mesačnú lehotu, aby potrebné dáta zadali do systému. Treba však upozorniť, že register je iba medzistupňom, definitívna verzia, ktorá bude menovať reálnych vlastníkov, bude na svete až na konci tohto roka,“ konštatovala v utorok analytička poradenskej spoločnosti Bisnode A Bradstreet Company Petra Štěpánová.

 

img

 


Cyprus svojimi nízkymi daňami umožňoval skryť majetok vo fiktívnych firmách s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou. Zverejnením registra skutočných majiteľov podnikov však podľa Bisnode zrejme príde o ďalšie firmy. Najmä tie, ktorých skutočným dôvodom bolo zakrytie pravého vlastníka. V praxi bude skutočný vlastník firiem v registri označený ako „ultimate beneficial owner“, v preklade „konečný skutočný vlastník“.


img
Cyprus bol kedysi najobľúbenejší daňový raj pre slovenské firmy, prílev spoločností sa tam počítal v desiatkach každý rok. Posledné obdobie však táto ostrovná krajina už nie je podľa Bisnode v hľadáčiku slovenských firiem zaujímavá tak, ako v minulosti.

 

Prečítajte si tiež: Na Cypre otvoria terasy, iné uvoľnenia však musia počkať

 

Podľa dát Bisnode v nej aktuálne sídli najmenej firiem od roku 2015. „V roku 2020 bolo na Cypre registrovaných dovedna 944 slovenských spoločností. Pod tisíckou sa počet nachádzal naposledy v roku 2015, keď ich bolo podľa našich dát 917. Výraznejšie medziročné poklesy odchodu na Cyprus pritom vidíme od roku 2017, keď bolo na ostrove registrovaných historicky najviac slovenských spoločností,“ ozrejmila Petra Štěpánová. Dodala, že Cyprus sa aj napriek stratám stále radí do trojice top daňovo zvýhodnených destinácií.

 

Mohlo by vás zaujímať: Aj Vás obťažuje neustále komplikovanejšia a zdĺhavejšia byrokracia okolo vášho podnikania?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies