Ďalšia usmrtená problémová medvedica, pohybovala sa v blízkosti domov

NETKY.SK • 18 August 2022, 06:00 • 2 min
Ďalšia usmrtená problémová medvedica, pohybovala sa v blízkosti domov

OČOVÁ – Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v utorok (16. 8.) usmrtil problémovú medvedicu, ktorá sa vyskytovala v lokalite Kalinovec v obci Očová v okrese Detva.

slovakia

left justify in out

Medvedica oblasť pravidelne navštevovala a pohybovala sa v blízkosti rodinných domov, čím predstavovala nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková. Zásahový tím evidoval v blízkosti obce Očová tri problematické jedince medveďa hnedého. Zvieratá vyhľadávali potravu v ovocných sadoch v blízkosti rodinného domu a v lokalite sa pohybovali aj počas dňa.

 

img

 

Ochranári sa medvede pokúšali plašiť rôznymi spôsobmi, využili pritom poplašné výstrely i pyrotechniku. Medvede však nereagovali a pri stretnutí s človekom nejavili známky plachosti. „Z uvedených dôvodov zásahový tím ŠOP SR pristúpil k odstráneniu jedného z problematických medveďov z populácie. Usmrtenie štvorročnej medvedice s hmotnosťou 60 kilogramov by tak zároveň malo slúžiť ako ďalšia forma zastrašenia pre zostávajúcich súrodencov," priblížila Bocková s tým, že zvyšné medvede, pohybujúce sa pri Očovej, budú naďalej monitorovať.

 

Ochranári tiež uviedli, že prípadný odchyt medvedice a jej umiestnenie do odchovného zariadenia nebolo možné zrealizovať. Išlo totiž o jedinca navyknutého na voľný život v prírode, pri ktorom nebola možná adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Užívateľ poľovného revíru sa nároku na telesné pozostatky usmrtenej medvedice vzdal, ponúkli ich preto Východoslovenskému múzeu v Prešove. 

 

Možno vás zaujme: Silné slová Fica na klamstvá NAKAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies