Ďakujeme Nasťa! Kuzminová získala pre Slovensko veľké víťazstvá

NETKY.SK • 25 Marec 2019, 16:03 • 2 min
Ďakujeme Nasťa! Kuzminová získala pre Slovensko veľké víťazstvá

Holmenkollen - Biatlonovú sezónu, ktorá vyvrcholila finálovým kolom Svetového pohára v nórskom Holmenkollene, poznačila značná dávka adrenalínu. Objavovala sa pri vrtkavosti počasia, krachoch veľkých mien, no aj pri ich famóznych vystúpeniach. Slovenský biatlon tomu svetovému ponúkol dve mená, jedno z vrcholnej scény v 34 rokoch odchádza Anastasia Kuzminová.

slovakia

left justify in out

Popri finálovej bodke v seriáli Svetového pohára by sa nemalo zabúdať na majstrovstvá sveta, ktoré mu s týždenným predstihom predchádzali. Švédsky Östersund doprial zlato v individuálnych pretekoch vo ôsmich disciplínach vždy inému víťazovi a medzi nimi sa ocitla aj Anastasia Kuzminová.

 

 

 

 

V šprinte si splnila na sklonku sezóny i kariéry prvú veľkú túžbu a zlatom si skompletizovala medailovú zbierku na MS. Druhú jej doprial Holmenkollen s obhajobou malého glóbusu taktiež v šprinte a treťou, s 20 presnými výstrelmi do 20 terčov, vymaľovala v stíhacích pretekoch svoj zostávajúci sen. Rozlúčku s kariérou podfarbila tak dokonale, že si získala poklonu biatlonového sveta.

 

Slovenský biatlon tomu svetovému ponúkol dve mená, jedno z vrcholnej scény v 34 rokoch odchádza, druhé v 26-tich prichádza. Kuzminovej bilancia šiestich olympijských medailí, z toho troch zlatých, a troch na MS s jedným titulom, je ohromujúca, spolu s pretekmi SP sa na víťazný stupienok postavila v kariére 18-krát, 38-krát si vyhradila miesto na pódiu (18-15-5), stala sa vlastníčkou troch malých glóbusov za prvenstvá v individuálnych disciplínach SP.

 

 

 

 

"Sú to chvíle, ktoré sa neopakujú a naskytnú sa možno raz v živote," rekapitulovala. "Celá moja kariéra bola poznačená úspechmi, no aj prehrami, takto to už v športe býva. Dôležité pre mňa zostáva, že môžem spomínať na to najdôležitejšie a najkrajšie, na víťazstvá."

 

 

Za skvelé považuje Ivor Lehoťan ohlasy na slovenský biatlon. "Len si zrátajme, koľko máme špičkových biatlonistiek a koľko umiestení zožali, je to pozoruhodný pomer. Samozrejme, že po odchode Kuzminovej sa ochudobní, a to nielen v slovenskom, ale aj vo svetovom ponímaní. Taká osobnosť bude chýbať, stratí sa kus identity biatlonu. Nasťa sa stala známou tým, že sa vedela perfektne pripraviť na olympiády do takej miery, že bojovala zakaždým o medaily a tento fakt vždy zarezonoval. Byť trikrát zlatou v jednej sérii je na olympiáde zriedkavé a svetový biatlon sa musí zmieriť s tým, že stráca svoju superstar."

 

Chodník ku sláve nebol u Kuzminovej vydláždený priamočiaro. I. Lehoťan: "Dosť sa diskutovalo o tom, čo by nastalo, keby zostala v Rusku, ja však hovorím, že našťastie sa tak nestalo, z rôznych dôvodov, a bolo to dobré pre ňu a celý slovenský biatlon. Ten svetový sa už dostal do štádia najsledovanejšieho zimného športu, televízne čísla to potvrdzujú, atraktívnosťou pritiahol milióny divákov a neustále rastieme. Ako šport je biatlon zdravý, zaujímavý produkt, hlási sa k nám stále viac televíznych spoločností so záujmom o priame prenosy. Máme ich už aj v Brazílii, budeme mať zrejme v Chorvátsku, záujem prejavilo Turecko. Rozvíjame sa míľovými krokmi dopredu a preto by sme chceli podporiť národné federácie v rámci možností aj finančne. Biatlon je v nákladoch drahý a náročný šport a vyžaduje si našu pomoc najmä tam, kde ju menej úspešné federácie potrebujú. Našťastie máme na to z televíznych a marketingových práv vyčlenené dosť veľké zdroje."

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Roman Bekö
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies