Čo si myslí Boris Kollár o úprave rokovacieho poriadku parlamentu?

NETKY.SK • 9 Január 2022, 10:45 • 2 min
Čo si myslí Boris Kollár o úprave rokovacieho poriadku parlamentu?

BRATISLAVA - Boris Kollár povedal, že rokovací poriadok Národnej rady (NR) SR zatiaľ netreba meniť. Viaceré drobnosti by sa podľa neho zišlo upraviť, no nie sú dôvodom na novelizáciu.

slovakia

left justify in out

Kollár dodal, že ak by sa otvoril rokovací poriadok, mohlo by doň prísť veľa nežiaducich zmien. Šéf Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák, naopak, tvrdí, že úpravu rokovacieho poriadku predpokladá aj Programové vyhlásenie vlády a v tomto roku sa má koalícia venovať tzv. veľkej novele rokovacieho poriadku.

 

img

 

„Pokiaľ bude veľmi významný moment, aby sme otvárali rokovací poriadok, vtedy upravíme čítanie pozmeňujúcich návrhov. Len pre drobnosti nebudem otvárať rokovací poriadok, pretože je to veľmi nebezpečná vec. Keď ho raz otvoríte, je to otvorená Pandorina skrinka, naskočí tam veľa pozmeňujúcich návrhov. Snažím sa to zbytočne neotvárať," vysvetlil Kollár.

 

img

 

Jedna z vecí, ktorá by sa mohla upraviť, je podľa neho vnášanie vizuálnych pomôcok, a to tak, aby bol nielen zákaz ich vnášať, ale aj ich vyrábať v pléne. „Môže sa stať, že síce opravíte malú drobnosť, ktorá sa stane možno raz za rok, ale môže tam prejsť taká významná vec, ktorá ovplyvní život v parlamente, a to by som veľmi nerád. Môže to byť aj niečo negatívne, napríklad neobmedzená rozprava," vysvetlil šéf parlamentu, prečo poriadok meniť nechce.

Vetrák však hovorí, že pre prípravu novelizácie rokovacieho poriadku vznikla aj pracovná skupina.

 

img

 

„Vytvorila sa k tomu pracovná skupina zložená zo zástupcov koaličných strán, ktorá začne vyhodnocovať jednotlivé podnety počas februárovej parlamentnej schôdze," uviedol pre TASR. Dodal, že novelu rokovacieho poriadku parlamentu ako súčasť lepšej tvorby práva predpokladá programové vyhlásenie vlády. „V minulom roku sme už schválili novelu, ktorá sa týkala najmä online rokovaní výborov parlamentu."

 

Prečítajte si: Hazarduje Maroš Žilinka s dôveryhodnosťou Slovenskej republiky?

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies