Cisár Akihito vyjadril ľútosť nad druhou svetovou vojnou

NETKY.SK • 15 August 2018, 10:11 • 2 min
Cisár Akihito vyjadril ľútosť nad druhou svetovou vojnou

Tokio- Japonský cisár Akihito vyjadril v stredu "hlbokú ľútosť" nad druhou svetovou vojnou pri príležitosti 73. výročia porážky Japonska v tomto konflikte, zatiaľ čo japonský premiér Šinzó Abe zaslal rituálnu obeť do kontroverznej tokijskej svätyne Jasukuni.

slovakia

left justify in out

"Uvažujúc o našej minulosti a majúc na mysli pocity hlbokej viny, úprimne dúfam, že skaza vojny sa už nikdy nezopakuje," uviedol cisár počas výročnej spomienkovej slávnosti.

 

Japonsko bojovalo v druhej svetovej vojne v mene jeho otca, cisára Hirohita.

 

Viac než 6000 ľudí - vrátane trúchliacich rodín, cisárovnej Mičiko a premiéra Abeho - sa zúčastnilo na spomienkovej slávnosti, kde vzdali česť vyše trom miliónom Japoncom, ktorí zahynuli vo vojne.

 

"Spolu s národom úprimne vzdávam hold všetkým, ktorí prišli o život v tejto vojne, na bojiskách a inde, a modlím sa za svetový mier a pokračujúci rozvoj našej vlasti," vyhlásil cisár.

 

Ide o poslednú účasť Akihita na spomienkovej slávnosti porážky Japonska v druhej svetovej vojne. Na budúci rok v apríli sa ako 85-ročný totiž vzdá trónu - pôjde o prvú abdikáciu japonského cisára za ostatných zhruba 200 rokov.

 

Abe, ktorý býva kritizovaný za bagatelizovanie japonských zločinov v minulosti, sa ani tentoraz nezmienil o ukrutnostiach Japonska v Ázii pred a počas vojny. V jeho mene navštívil svätyňu Jasukuni Masahiko Šibajama z Abeho Liberálnodemokratickej strany (LDP).

 

Svätyňa velebí aj odsúdených vojnových zločincov. Jej návšteva poprednými politickými lídrami vyvoláva hnev v susedných krajinách, najmä v Číne a Južnej Kórei, ktoré to vnímajú ako glorifikáciu japonskej agresie.

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Petra new
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies