Čínsky premiér v Budapešti: Čína chce vidieť prosperujúcu Európu

NETKY.SK • 27 November 2017, 16:36 • 2 min
Čínsky premiér v Budapešti: Čína chce vidieť prosperujúcu Európu

BUDAPEŠŤ - Čína by chcela vidieť prosperujúcu Európu, podporuje európske integračné procesy a aj rozvoj krajín, ktoré sa o členstvo v Európskej únii ešte iba usilujú.

slovakia

left justify in out

Predseda čínskej vlády Li Kche-čchiang to povedal v pondelok v Budapešti po šiestom summite vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE16) a Číny.

 

"Oblasť strednej a východnej Európy je najrýchlejšie sa rozvíjajúcim regiónom EÚ, ktorý dosahuje v priemere trojpercentný ročný ekonomický rast. V budúcnosti tomu môže ešte viac napomôcť spolupráca s Čínou, pretože v Číne v prvých troch kvartáloch tohto roka vzrástol hrubý domáci produkt o 6,9 percenta," zdôraznil čínsky premiér. Jeho krajina sa snaží o rast dovozu tovaru a služieb z krajín strednej a východnej Európy, pričom chce pomôcť v rozvoji infraštruktúry týchto krajín.

 

Bulharský premiér Bojko Borisov, ktorého krajina bude na budúci rok organizovať siedmy summit SVE16 a Číny, pripomenul, že Bulharsko bude v prvom polroku 2018 predsedajúcou krajinou Rady EÚ. Informoval, že ústrednou témou tohto predsedníctva bude situácia a rozvoj západného Balkánu. "Bulharsko vníma v spolupráci formátu SVE16 a Čína obrovské možnosti," podčiarkol Borisov.

 

Členmi SVE16 sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies