Čína hlási najvyšší počet nakazených od začiatku pandémie

NETKY.SK • 6 Apríl 2022, 06:31 • 2 min
Čína hlási najvyšší počet nakazených od začiatku pandémie

ŠANGHAJ - Čína v stredu hlásila viac než 20 000 prípadov nákazy koronavírusom, čo je vôbec najviac od začiatku pandémie. Ohniskom šírenia, napriek prísnemu lockdownu, zostáva najľudnatejšie mesto Šanghaj, informovala agentúra AFP. Čínskym úradom sa dlhodobo darilo uplatňovať stratégiu nulovej tolerancie covidu, a to za pomoci lokalizovaných lockdownov, hromadného testovania a obmedzenia cestovania zo zahraničia.

slovakia

left justify in out

Počet prípadov tak až do marca, na rozdiel od mnohých iných krajín sveta, zostával na nízkej úrovni, na dvoj- alebo trojciferných číslach. Za posledné týždne však začali v krajine denne pribúdať tisíce nakazených, čo zapríčinilo šírenie vysokoinfekčného variantu omikron.

 

Čínske úrady v stredu hlásili 20 472 nových prípadov covidu. Podľa AFP takýto vysoký počet nakazených nebol v Číne oficiálne hlásený ani v počiatočnej fáze pandémie, ktorá na prelome rokov 2019-2020 vypukla v stredočínskom meste Wu-chan.

 

img

 

Väčšina z uvedeného počtu prípadov je však asymptomatických a v stredajšej bilancii nepribudli nijaké nové úmrtia. Epicentrom súčasného šírenia vírusu je 25-miliónový Šanghaj, kde už minulý týždeň zaviedli lockdown – najskôr pre východnú a potom pre západnú časť mesta. Tento týždeň lockdown rozšírili na celý Šanghaj.

 

Spomedzi vyše 20 000 nových prípadov bolo viac než 80 percent zaznamenaných práve v Šanghaji. Od stredy má v meste prebiehať plošné testovanie všetkého obyvateľstva.

 

img

 

Obyvatelia niektorých častí mesta na sociálnych médiách tvrdia, že nesmú opustiť svoje bydlisko dokonca ani na nákup základných potravín. Zároveň sa sťažujú na problémy s on-line objednávaním potravín a vody spôsobené nedostatkom zásob a personálu.

 

Zároveň narastá tlak na miestne karanténne zariadenia, keďže podľa platných pravidiel musí byť každá pozitívne testovaná osoba – aj asymptomatická či len s miernymi príznakmi – izolovaná od ostatných. Pobúrenie vyvoláva aj opatrenie, v rámci ktorého oddeľujú novorodencov a malé deti od rodičov, ak mal niekto z rodiny pozitívny výsledok testu na koronavírus.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies