Čierna Hora by mala podľa ruskej ministerky o členstve v NATO rozhodovať v referende

NETKY.SK • 16 December 2015, 10:30 • 2 min
Čierna Hora by mala podľa ruskej ministerky o členstve v NATO rozhodovať v referende

MOSKVA - Členstvo Čiernej Hory v NATO by malo byť v tejto krajine predmetom referenda, vyhlásila dnes v Moskve hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Podľa agentúry Reuters poukázala na to, že členstvo Čiernej Hory v NATO podporuje menej ako polovica obyvateľov tejto balkánskej krajiny.

slovakia

left justify in out

"Domnievame sa, že práve čiernohorský ľud by mal v referende o tejto otázke povedať rozhodujúce slovo. Bol by to prejav tej demokracie, o ktorej sme už toľkokrát počuli," uviedla Zacharovová. Zacharovová citovala nedávne vyhlásenie čiernohorského premiéra Mila Djukanoviča, podľa ktorého počet prívržencov euroatlantickej integrácie Čiernej Hory v novembri stúpol na 220.000.

 

Zacharovová podľa agentúry TASS upozornila, že Djukanovič "pozabudol" na to, že právo voliť má v Čiernej Hore približne 541.000 občanov, z čoho vyplýva, že členstvo krajiny v NATO podporuje menej ako polovica jej občanov.


Čierna Hora s vyše 600.000 obyvateľmi je v otázke svojho členstva v NATO názorovo nejednotná. Jedným z dôvodov sú tradične tesné väzby na Rusko, ale i to, že v roku 1999 počas náletov na Juhosláviu aliancia podnikla niekoľko útokov aj na Čiernu Horu, ktorá v tom čase tvorila spoločný štát so Srbskom. Oficiálne pozvanie stať sa 29. členom Severoatlantickej aliancie Čierna Hora dostala 2. decembra.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies