Chcete zistiť aký vzduch dýchate? Stiahnite si novú aplikáciu rezortu životného prostredia

NETKY.SK • 9 November 2020, 07:35 • 2 min
Chcete zistiť aký vzduch dýchate? Stiahnite si novú aplikáciu rezortu životného prostredia

BRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) a Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ) spustilo webovú aplikáciu znázorňujúcu kvalitu ovzdušia na Slovensku.

slovakia

left justify in out

Na sociálnej sieti o tom informovala stránka projektu Populair, ktorá je súčasťou projektu Life IPzlepšenie kvality ovzdušia. Aplikácia dnesdycham.sk. ukazuje užívateľom aktuálne informácie o kvalite ovzdušia zachytené mernými stanicami.

 

Šesť kategórií
Tie vyhodnocujú smogovú situáciu či obsah prachových častíc v ovzduší. Kvalita ovzdušia v jednotlivých merných staniciach je znázorňovaná na mape Slovenska pomocou farebných guľôčok.

 

img

 

Sú rozdelené do šiestich kategórií – veľmi dobrá, dobrá, zhoršená, zlá, veľmi zlá a extrémne zlá. Cieľom aplikácie je zvyšovať povedomie verejnosti v oblasti kvality ovzdušia na Slovensku.

 

Zdroje znečistenia ovzdušia
Užívateľ si pomocou nej môže prehliadať aj zdroje znečistenia ovzdušia a dozvedieť sa viac o dopade znečisteného ovzdušia na zdravie ľudí i ekosystémov. Jej súčasťou sú aj informácie o plánovaných a už vykonávaných opatreniach na zlepšenie kvality vzduchu.

 

img


Webová aplikácia bola spustená v testovacej verzii v rámci projektu Life IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, ktorý je financovaný z fondov Európskej únie v rámci programu Life a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom MŽP SR.

 

Postupne bude dopĺňaná o údaje z ďalších merných staníc, ktoré sú súčasťou národnej monitorovacej siete.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies