Cestujúci sa dočkali! Vo štvrtok otvoria brány autobusovej stanice Nivy

NETKY.SK • 28 September 2021, 14:24 • 2 min
Cestujúci sa dočkali! Vo štvrtok otvoria brány autobusovej stanice Nivy

BRATISLAVA - Multifunkčný komplex v sebe skrýva množstvo obchodov, služieb, voľnočasových a oddychových zón.

slovakia

left justify in out

Denná kapacita novej autobusovej stanice v komplexe Nivy v Bratislave, ktorý pre verejnosť otvoria vo štvrtok (30. septembra), je 20 000 cestujúcich a 1 100 spojov denne. Maximálna kapacita terminálu však môže byť až päťnásobne väčšiaV utorok to oznámil generálny riaditeľ autobusového dopravcu Slovak Lines Pavol Labant

 

img

 

Multifunkčná stanica

Táto spoločnosť bude spravovať stanicu najbližších 40 rokovAutobusovú stanicu, ktorá už vo štvrtok bude slúžiť cestujúcim, zaradil Labant medzi tie najmodernejšie vo svete, a to nie len pre cestujúcich, ale aj dopravcov.

 

img

 

"Možno viac namotivujeme ľudí používať autobusovú dopravu. Priamo do obchodného centra sa totiž môžu dostať z okolitých miest a obcí a vybaviť si veci na pošte, nakúpiť v potravinách či stráviť voľný čas s deťmi," povedal Labant. Deklaruje, že všetci významní dopravcovia budú na stanicu jazdiť.

 

img

 

Prevádzková doba terminálu bude nepretržitá. Cestujúci tam nájdu 36 nástupísk (z toho 25 pre regionálne a 11 pre medzinárodné a diaľkové spoje) a 7 výstupísk.

 

Súvisiaci článok: VIDEO Rekonštrukcia ulice Mlynské nivy sa začne v máji

 

Služby ako na letisku

"Okrem kamerového systému tu bude na bezpečnosť dohliadať strážna služba. Štátna polícia tu bude mať aj svoju menšiu pobočku," uviedol Labant. Stanica je situovaná na mínus prvom podzemnom podlaží.

 

img

 

O kvalitu vzduchu podľa neho netreba mať obavu. "Zabezpečená je výmena vzduchu. Jeho kvalita bude ako v exteriéri," skonštatoval. Pre cestujúcich je pripravená aj úschovňa batožiny. Odchody a príchody spojov sa im budú zobrazovať napríklad aj na osem metrov dlhej digitálnej stene letiskového typu.

 

img

 

K dispozícii budú aj samoobslužné digitálne informačné kiosky či bezplatná wi-fi sieť. Zlepšiť sa majú aj služby pre dopravcov. Pripravená je pre nich čerpacia stanica, umývacia linka, rýchloservis či sekcia údržby a čistenia vozidiel.

 

Prečítajte si tiež: Obnova Mlynských nív a výstavba autobusovej stanice idú podľa plánu

 

Parkovacia cykloveža

Projekt komplexu Nivy je kombináciou okrem spomínaného medzinárodného autobusového terminálu aj nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy. Zelená strecha ponúkne bežeckú dráhu, zóny na cvičenie či piknik, komunitnú záhradu aj detské ihriská. Pri budove bude fungovať aj prvá automatizovaná parkovacia cykloveža v Bratislave.

 

img

 

"Projekt je výnimočný svojou komplexnosťou a tým, že v sebe spája rôzne funkcie. Nosná je dopravná funkcia z pohľadu medzinárodnej autobusovej stanice najvyšších štandardov. Je tu však aj veľký verejný priestor v podobe multifunkčnej zelenej strechy. Je tu aj plejáda prevádzok," povedal René Popik z developerskej spoločnosti HB Reavis, ktorá projekt budovala.

 

Výstavba sa začala v máji 2017 prácami na administratívnej budove Nivy Tower. Asanačné práce na mieste starej autobusovej stanice na Mlynských nivách sa začali v októbri 2017 a dokončili v januári 2018.

 

Funkciu doterajšej autobusovej stanice plní náhradná autobusová stanica na Bottovej ulici v Bratislave. Posledný spoj z tejto stanice odchádza v stredu o 2:30 hodine do Prahy. Na pozemku dočasnej stanice postaví developer nový projekt zameraný na bývanie, kancelárie a služby.

 

Mohlo by vás zaujímať: Bratislavčania majú dôvod na radosť! Práce na autobusovej stanici Nivy sú vo finále

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies