Český premiér prijal novú maďarskú prezidentku

NETKY.SK • 8 Jún 2022, 14:02 • 2 min
Český premiér prijal novú maďarskú prezidentku

BUDAPEŠŤ/PRAHA – Vojna na Ukrajine sa musí čo najskôr ukončiť. Česko a Maďarsko musia s ohľadom na svoje možnosti poskytnúť všetku pomoc utečencom a núdznym.

slovakia

left justify in out

Zhodli sa na tom v stredu v Prahe maďarská prezidentka Katalin Nováková a český premiér Petr Fiala, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na príspevok prezidentky zverejnený na Facebooku. Maďarská hlava štátu, ktorá je od utorka na dvojdňovej oficiálnej návšteve Česka, podotkla, že k uvedenej pomoci utečencom sú potrebné zo strany Európskej únie nielen slová, ale aj konkrétne činy a finančné zdroje.

 

img

 

Česká republika preberie od júla polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. Ako pokračovala Nováková, Maďarsko v tejto súvislosti ráta s „českým pragmatizmom“ ohľadne sankcií proti Rusku a očakáva spoluprácu, ktorá by mala „zabezpečiť pre Maďarsko eurofondy, na ktoré má nárok“.

 

„Spolupráca v zoskupení Vyšehradskej štvorky je aj pre Česko mimoriadne dôležitá. Je dobre, že sme s pánom premiérom Fialom dokázali otvorene hovoriť,“ uzavrela maďarská prezidentka.

 

 

Úrad vlády ČR na Twitteri uviedol, že Fiala s Novákovou rokovali tiež o dvojstrannej spolupráci v oblasti obchodu, obrany a energetiky. Nováková sa počas oficiálnej návštevy Česka nestretla s najvyššími predstaviteľmi parlamentu, pretože predseda Senátu Miloš Vystrčil i predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová sú služobne v zahraničí. Maďarská hlava štátu však v utorok rokovala s expremiérom Andrejom Babišom, ktorý je v súčasnosti so svojou stranou ANO v opozícii.

 

 

Možno vás zaujme: Babiš pôjde v septembri pred súd v kauze Čapí hnízdo
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies