Česko plánuje v kontrolách poľského mäsa pokračovať, čaká sa na záruku

NETKY.SK • 25 Marec 2019, 10:43 • 2 min
Česko plánuje v kontrolách poľského mäsa pokračovať, čaká sa na záruku

PRAHA - Česko malo v pondelok zrušiť mimoriadne opatrenia, na základe ktorých musia dovozcovia hovädzieho mäsa z Poľska nechať mäso na vlastné náklady vyšetriť na salmonelu.

slovakia

left justify in out

Podľa ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana sa však stále čaká na písomnú záruku z Poľska, že krajina skutočne prijala všetky prisľúbené opatrenia. Preto sa kontroly mäsa zatiaľ nerušia, uviedol server novinky.cz.

 

img

 

"Musím potvrdiť, že mimoriadne veterinárne opatrenia sa v tejto chvíli nekončia, pretože z poľskej strany nemáme žiadne informácie. Čakáme, až nám poľský minister pošle zoznam opatrení, ku ktorým sa zaviazal. Až na ich základe môžeme začať s rušením mimoriadnych veterinárnych kontrol," povedal Toman v pondelok ráno pre Český rozhlas Rádiožurnál.

 

Ako dodal, dohoda je taká, že Poľsko bude Českú republiku a Európsku komisiu písomne informovať, ako splnilo svoj záväzok, ktorý potvrdilo listom v predchádzajúcich týždňoch. "Ak bude splnený a ak všetko bude podľa dohody, začneme s rušením mimoriadnych opatrení. Predpokladám, že túto informáciu počas dnešného dňa dostaneme," uviedol Toman.

 

img

 

Podľa ministra ide najmä o dodržanie sľubu, že Poľsko pošle výsledky kontrol z tamojších bitúnkov, potvrdenie o zavedení opatrenia, že veterinárny dozor nebude delegovaný na súkromných veterinárov, či o splnenie záväzku ohľadne registračných opatrení. Kontroly bitúnkov sa v Poľsku mali skončiť do pondelka.

 

Na zrušenie plošných kontrol mäsa vyzvala Európska komisia Českú republiku koncom februára. Kontroly platia od 20. februára. Česko ich zaviedlo po náleze salmonely v približne 700-kilogramovej zásielke hovädzieho z Poľska a predchádzajúcich nedostatočných informáciách o dovoze mäsa z bitúnku v Mazovskom vojvodstve, kde sa zabíjali choré kravy. Neskôr sa našla salmonela v hydinovom mäse z Poľska.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies