Česká republika zavádza povinné PCR testy pri vstupe do krajiny

NETKY.SK • 23 December 2021, 19:40 • 2 min
Česká republika zavádza povinné PCR testy pri vstupe do krajiny

PRAHA – Od pondelka 27. decembra sa zmenia pravidlá pre vstup do Českej republiky. Pred príchodom budú povinné PCR testy odkiaľkoľvek. Dôvodom je snaha českého ministerstva zdravotníctva obmedziť cesty za účelom osláv Nového roka. Opatrenie má predísť šíreniu nového variantu omikron, uviedol vo štvrtok portál Novinky.cz.

slovakia

left justify in out

„Nové podmienky sa týkajú rozšírenia povinnosti disponovať PCR testom pred vstupom na územie Českej republiky, a to aj pre očkované osoby a osoby po prekonanom ochorení COVID-19, a to zo všetkých krajín bez ohľadu na mieru rizika nákazy,“ povedal hovorca ministerstva Ondřej Jakob.

 

img

 

 

Nezaočkovaní budú mať povinnosť absolvovať ďalší PCR test po príchode medzi piatym a siedmym dňom. Českí občania a ľudia s dlhodobým povolením na pobyt, ktorí sú zaočkovaní alebo ochorenie prekonali, budú musieť predvstupový PCR test absolvovať od 3. januára. U nezaočkovaných osôb platia nové pravidlá týkajúce sa predvstupového testu z krajín s nízkym a stredným rizikom nákazy tiež od 3. januára.

 

Súdy však už v minulosti podobné opatrenia predchádzajúcej vlády zamietli. Napríklad Mestský súd v Prahe označil v septembri povinný test za neprimerané obmedzenie práva na slobodný vstup na územie Českej republiky, ktoré zaručuje každému občanovi Listina základných práv a slobôd. „Povinnosť disponovať predvstupovým testom pri príchode z krajín s vysokým a veľmi vysokým rizikom nákazy platí ako doposiaľ. Nové je to, že už od 27. decembra platí povinnosť absolvovať ďalší PCR test po príchode na územie Českej republiky, a to medzi piatym až siedmym dňom,“ oznámilo ministerstvo podľa portálu Novinky.cz.

 

Možno vás zaujme: Prehľad nových opatrení počas Vianoc a po Novom rokutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies