Česi dostanú od vlády kompenzáciu za rastúce ceny elektriny a plynu

NETKY.SK • 18 Október 2021, 20:34 • 2 min
Česi dostanú od vlády kompenzáciu za rastúce ceny elektriny a plynu

PRAHA - Premiér Andrej Babiš by chcel, aby navrhnuté opatrenie platilo po celý budúci rok.

slovakia

left justify in out

Česká vláda na dva mesiace zruší daň z pridanej hodnoty (DPH) za elektrinu a plyn. Za november a december ľuďom za ne odpustí DPH vo výške 21 %. Týmto spôsobom chce kompenzovať prudký nárast cien energií. "Tieto dva mesiace by všetci občania, spotrebitelia, neplatili 21 % DPH, čo si myslím, že je významná pomoc," uviedol premiér Andrej Babiš. Vláda k odpusteniu DPH zmocnila ministerku financií Alenu Schillerovú.

 

 

Podľa Schillerovej bude mať toto opatrenie dosah na štátny rozpočet vo výške 1 miliardy českých korún (39,28 milióna eur). "Domácnosť, ktorá za elektrinu mesačne zaplatí 1 000 českých korún, vo vyúčtovaní ušetrí len za november a december zhruba 350 českých korún," napísala Schillerová na sociálnej sieti.

 

Prečítajte si tiež: Miloš Zeman nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti

 

Vicepremiér Karel Havlíček pripravil aj ďalšie kompenzácie. Asi 4,3 milióna domácností so spotrebou do 3 megawatthodín (MWh) a milión ďalších odberových miest, ako sú chaty a chalupy, budú mať odpustené poplatky za obnoviteľné zdroje energie. Ide o sumu takmer 1 500 českých korún na domácnosť na rok. "Rozsah pomoci pre všetky domácnosti je 8 miliárd," povedal Babiš.

 

img

 

Vláda by tiež chcela, aby nulová sadzba DPH na plyn a elektrinu platila celý budúci rok. "Budeme bojovať za to, aby táto možnosť bola," povedal Babiš. Schillerová preto bude rokovať s európskym komisárom pre hospodárstvo Paolom Gentilonim o možnosti dočasnej výnimky.

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies