Ceny ropy vzrástli, cena Brentu sa posunula nad 85,50 dolárov za barel

NETKY.SK • 1 Júl 2024, 11:43 • 2 min
Ceny ropy vzrástli, cena Brentu sa posunula nad 85,50 dolárov za barel

SINGAPUR - Ceny podporili ich najnovšie prognózy z USA o raste dopytu po pohonných látkach, ako aj informácie, že aktivita v čínskom výrobnom sektore rástla najrýchlejšie za posledné tri roky.

slovakia

left justify in out

Ceny ropy v pondelok vzrástli, pričom cena Brentu sa posunula nad 85,50 dolárov za barel. Podporili ich najnovšie prognózy z USA o raste dopytu po pohonných látkach, ako aj informácie, že aktivita v čínskom výrobnom sektore rástla najrýchlejšie za posledné tri roky. 

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 8.14 h SELČ 85,54 dolárov (79,91 eur) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 54 centov (0,64 %).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom zaznamenala 82,05 dolárov/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 51 centov (0,63 %).

Za celý jún zaznamenala cena v obidvoch prípadoch rast o 6 %, pričom cena Brentu uzatvorila nad 85 dolárov dva týždne po sebe. Vývoj na jednej strane čiastočne podporil americký Úrad pre energetické informácie (EIA) a na druhej situácia v čínskom výrobnom sektore.

EIA v správe z konca týždňa poukázal na rastúci dopyt po pohonných látkach. A čo sa týka vývoja aktivity vo výrobnom sektore Číny, podľa údajov spoločnosti Caixin, ktorá sleduje najmä menšie a na export orientované podniky, aktivita pokračovala v júni v raste, pričom rast dosiahol najvyššiu úroveň od mája 2021.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Reuters, Bloomberg, Foto: Freepik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies