Cena ropy mierne klesla a pohybuje sa pod úrovňou 84 USD za barel

NETKY.SK • 26 November 2010, 13:20 • 2 min
Cena ropy mierne klesla a pohybuje sa pod úrovňou 84 USD za barel

Cena ropy mierne klesla a pohybuje sa pod úrovňou 84 USD za barel

slovakia

left justify in out

img

Cena ropy mierne klesla a pohybuje sa pod úrovňou 84 USD (63,06 eura) za barel. Hlavnou príčinou je posilnenie dolára. Investori sú pomerne nerozhodní a uvažujú, o koľko sa na budúci rok spomalí rast čínskej ekonomiky, čo utlmí aj dopyt po čiernom zlate.
      Barel (159 litrov) ľahkej americkej ropy WTI s januárovým kontraktom sa dnes ráno predával po 83,61 USD. To je o 25 centov menej než v stredu (24. 11.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Vo štvrtok (25. 11.) boli americké burzy zatvorené pre Deň vďakyvzdania.
      Dnes predávajú nízke objemy, pričom trh nemá zásadnejšie impulzy. Mnohí investori z USA sa ani dnes nezúčastnia na obchodovaní, keďže majú po Dni vďakyvzdania predĺžený víkend.
      Čína bola tento rok motorom rastu globálneho dopytu po rope. Investori sa vak obávajú, že vládne opatrenia na utlmenie inflácie môžu spomaliť ekonomiku. Tempo ročného rastu dosiahlo počas uplynulých 5 rokov v priemere asi 10 %. Na budúci rok s najväčšou pravdepodobnosťou rast klesne na 8 % až 9 %.

Zdroj: TASR/AP, DPAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies