Minister Peter Balík: "Našu eurofondovú misiu sme úspešne splnili"

NETKY.SK • 19 Október 2023, 16:00 • 2 min
Minister Peter Balík: "Našu eurofondovú misiu sme úspešne splnili"

BRATISLAVA - Záchrana starých eurofondov, úspešné naštartovanie nového programového obdobia, ale i odporúčania pre nové vedenie štátu na pokračovanie reforiem – to sú výsledky päťmesačnej misie Petra Balíka na čele Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Prioritou pre rezort bolo tiež zásadné zlepšenie spolupráce so samosprávami a pokračovanie digitálnych reforiem.

slovakia

left justify in out

„Napriek neľahkej situácii a obmedzenému času sme nechceli len kúriť a svietiť, ale aj upratať vo veciach, ktoré dovtedy až tak nefungovali. Našou hlavnou úlohou bolo zabrániť prepadnutiu eurofondov a úspešne naštartovať nové programové obdobie. Dnes môžem povedať, že vďaka nasadeniu ľudí na ministerstve, spolupráci s našimi kľúčovými partnermi a so samosprávami, ale aj vďaka konštruktívnej spolupráci všetkých kolegov z vlády sme našu misiu úspešne splnili,“ skonštatoval minister Peter Balík.

Vláda Ľudovíta Ódora čerpanie starých eurofondov výrazne zrýchlila – čerpanie za 5 mesiacov vzrástlo o takmer 10 % – a z celkovej alokácie 14,5 miliardy eur je v súčasnosti vyčerpaných takmer 11,6 miliardy eur, teda skoro 80 %.


„Pri nástupe úradníckej vlády v máji reálne hrozilo, že Slovensko príde o 800 miliónov eur, ktoré nestihneme využiť a museli by sme ich vracať do Bruselu. Dali sme si preto záväzok, že urobíme všetko pre to, aby sme čo najviac z tejto ohrozenej sumy zachránili, čo sa nám aj podarilo. Vďaka opatreniam a zodpovednosti celej vlády sme hrozbu prepadnutia eurofondov znížili o 700 miliónov a v zóne ohrozenia je tak už iba 100 miliónov eur, o ktoré sa však ešte stále dá zabojovať. To však už bude úlohou novej vlády,“ upozornil minister investícií.

Najväčší nárast v čerpaní má Integrovaný regionálny operačný program, ktorý spadá pod MIRRI SR a je zrejmé, že z neho neprepadne ani euro. „To je skvelá správa pre mestá, obce a regióny, že ich projekty sa nám spoločne podarilo zachrániť. Či už ide o dokončenie obnovy škôl, škôlok, ciest alebo modernizáciu verejnej dopravy.“ 

Ďalším úspechom je naštartovanie nového programového obdobia. „Od júna sme z nových eurofondov vyhlásili už 22 výziev za vyše 1 miliardu eur. Sedem z nich vyhlásilo MIRRI SR ako riadiaci orgán Programu Slovensko, zvyšné vyhlásili úrad vlády, či rezorty práce a školstva, ktoré si zaslúžia pochvalu,“ spresnil minister Balík.


Súčasťou nových eurofondov je aj Fond na spravodlivú transformáciu vo výške 441 miliónov eur, ktorý slúži na pomoc transformujúcim sa regiónom pri prechode k zelenšej ekonomike.


„Nové eurofondy sú tak veľkou šancou špeciálne pre región hornej Nitry, ktorý spolu s Košickým a Banskobystrickým krajom získa osobitnú eurofondovú podporu z tohto Fondu. Jedným z kľúčových projektov, pri ktorom stojíme už od začiatku, je využitie tepla zo zeme na vykurovanie Košíc. Ide o najväčší geotermálny projekt v strednej Európe, ktorý dostal štatút národného projektu. Vďaka nemu mesto Košice dostane ekologické a stabilné vykurovanie a o 50 000 ton ročne sa znížia emisie skleníkových plynov,“ dodal Balík.

MIRRI SR za uplynulých päť mesiacov výrazne posilnilo svoje aktivity v oblasti regionálneho rozvoja, ktorú zastrešila štátna tajomníčka Barbora Lukáčová. „Posilnili sme regióny pri rozhodovaní o ich strategických investíciách. Z nových eurofondov mali pôvodne priamo rozhodovať o 2,1 miliarde eur, my sme im tento obnos navýšili o ďalších 200 miliónov. Tým sme odovzdali celú eurofondovú obálku nášho ministerstva do rúk regiónov,“ povedal minister. „Regionálny rozvoj považujeme za kľúčovú tému – Slovensko potrebuje silné regióny, mestá a obce. Veríme, že príklad nášho ministerstva si za svoj zoberú aj iné rezorty a pomôžu navýšiť eurofondovú obálku priamo pre regióny,“ uviedla štátna tajomníčka Barbora Lukáčová.

Významným výsledkom ministerstva investícií je tiež príprava dvoch tzv. „bielych kníh“, na ktorých MIRRI SR spolupracovalo s Úradom vlády SR. Je v nich navrhnuté „desatoro pre zlepšenie využívania eurofondov“ a cestovná mapa pre prípravu komplexnej reformy verejnej správy so zameraním na pokračovanie decentralizácie. Najdôležitejšími návrhmi, ktoré majú pomôcť využívať eurofondy, sú investičná stratégia Slovenska až do roku 2050, štátny fond, z ktorého by sa financovala príprava projektov a väčšie zapojenie regiónov do rozhodovania o eurofondoch.


Aj v informatizácii sme napredovali. „Napriek krátkemu obdobiu sa nám podarilo zrealizovať niekoľko dôležitých krokov pre podporu pozície Slovenska v DESI indexe, ktorý odráža našu pripravenosť na digitálnu transformáciu. Výrazne sme sa posunuli napríklad v príprave zavádzania nových digitálnych služieb pre občanov,“  uviedol štátny tajomník Martin Bezek.


Zmluvy o spolupráci pri zavádzaní životných situácií „kúpa nehnuteľnosti“, „hľadám si zamestnanie“, „som chorý“ či „idem do dôchodku“ sme už podpísali so všetkými kľúčovými ministerstvami a inštitúciami. Dopracovali sme tiež dva prototypy pre životnú situáciu „začatie podnikania“ a „kúpa auta“.


V uplynulých mesiacoch sme podporili vznik Európskych centier digitálnych inovácií či vybudovanie nového superpočítača, ktorý zvládne za sekundu spraviť až 50 miliónov miliárd operácií. Predstavuje tak špičku v rámci strednej Európy a našim výskumníkom, vedcom a firmám umožní vykonávať špičkové simulácie, urýchliť analýzu údajov a riešiť zložité výzvy v rôznych sektoroch. Odštartovali sme tiež ďalšiu fázu úspešného projektu Digitálni seniori. Do polovice roka 2026 sa v digitálnych zručnostiach vyškolí viac ako 105-tisíc seniorov. „Som rád, že Slovensko v máji neostalo v žiadnom vákuu, ale vďaka našej úradníckej vláde mohla krajina napredovať. Pre mňa bolo najdôležitejšou úlohou zrýchliť čerpanie eurofondov a konečne spustiť nové programové obdobie. Môžem s čistým svedomím povedať, že túto úlohu sme splnili a rezort odovzdávam v dobrej kondícii,“ zhodnotil minister Peter Balík. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: MIRRI SR Foto: TASR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies