Bývalý premiér Nečas pokladá obvinenie Nagyovej za politicky zaujaté

NETKY.SK • 16 December 2013, 11:56 • 2 min
Bývalý premiér Nečas pokladá obvinenie Nagyovej za politicky zaujaté

PRAHA - Kauza údajného zneužitia Vojenského spravodajstva na sledovanie niekoľkých ľudí vrátane manželky bývalého premiéra ČR Petra Nečasa Radky je vraj dôsledkom boja medzi dvoma bezpečnostnými zložkami - agentmi Vojenského spravodajstva a policajným útvarom pre odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ), ktorý prípad vyšetruje, uviedol internetový server Novinky.cz.

slovakia

left justify in out

Myslí si to sám Nečas, ktorého súčasná manželka a bývalá šéfka jeho kabinetu Jana Nečasová (predtým Nagyová) je medzi štvoricou obvinených.

Zvyšnú trojicu tvoria dvaja poslední šéfovia vojenskej tajnej služby Ondrej Páleník a Milan Kovanda, ako aj riaditeľ jedného z odborov agentov Jan Pohůnek.

"Jasne som im už predtým povedal, že kauzu považujem za politicky vykonštruovanú, ale do značnej miery, a som presvedčený, že to nezávislý súd dokáže, aj ako dôsledok boja medzi ÚOOZ a Vojenským spravodajstvom, ktorý sa týka niektorých ďalších káuz typu CASA a podobne," povedal bývalý premiér ČR, ktorého citoval spravodajský portál Novinky.cz

Podľa informácií redakcie už totiž v minulosti policajti opakovane narazili v priebehu svojho vyšetrovania na odmietavý postoj vojenských agentov, keď od nich chceli informácie, ktoré táto tajná služba v rámci svojej práce nazhromaždila. Stalo sa tak údajne napríklad v rámci riešenia prípadu údajnej korupcie pri obstarávaní vozidiel Tatra, kde bol ÚOOZ na začiatku celej kauzy v spoločnom tíme s protikorupčnými policajtmi. 

Agenti vojenskej výzvednej podľa zdroja denníka Právo žiadosti kriminalistov, ale vraj aj žalobcov odmietli s tým, že ide o utajované informácie, na ktoré nemajú nárok.

"S casami nemáme nič spoločné, to robí protikorupčná polícia, a na tatrách sme boli len na začiatku tri týždne či mesiac a potom sme to zasa odovzdali. My nemáme s Vojenským spravodajstvom vôbec nič spoločné, nič sme od nich nechceli, žiadnu kauzu sme s nimi nerobili, spolupracujeme len ohľadom terorizmu," odmietol tvrdenia o boji medzi vojakmi a policajtmi šéf ÚOOZ Robert Šlachta. "Beriem to z jeho strany iba ako spôsob obhajoby," dodal na Nečasovu adresu.

Podľa Nečasa by však stíhanie Páleníka a Kovandu mohlo byť dokonca aj dôsledkom bojov vo vnútri Vojenského spravodajstva. Trojica stíhaných mužov sa ale zároveň obhajuje tým, že vlaňajšiu dvojtýždňovú akciu okolo Radky Nečasovej vykonali na žiadosť alebo priamo na pokyn Petra Nečasa, nie z popudu jeho vtedajšej pravej ruky Nagyovej, ako sa uvádza v texte obvinenia.

"Jasne som povedal, že pokladám postup niektorých policajtov a olomouckých vrchných štátnych zástupcov za politicky zaujatý, a tak im nebudem pomáhať. Na druhej strane som jednoznačne uviedol aj do protokolu, že som pripravený spolupracovať s nezávislým súdom, pretože k nezávislým súdom v ČR mám dôveru a neverím, že by sa nechali strhnúť do tejto politickej zaujatosti," povedal bývalý premiér ČR Nečas, ktorého citoval server Novinky cz.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies