Bývalí členovia Vatikánu čelia obvineniam z korupcie a sprenevery miliónov eur Svätej stolice

NETKY.SK • 4 Júl 2021, 08:39 • 2 min
Bývalí členovia Vatikánu čelia obvineniam z korupcie a sprenevery miliónov eur Svätej stolice

RÍM - Vatikánsky sudca v sobotu obžaloval 10 ľudí, vrátane v minulosti vplyvného kardinála, zo sprenevery, zneužitia funkcie, vydierania a podvodu v súvislosti s investíciou vatikánskeho Štátneho sekretariátu do nehnuteľnosti v Londýne v objeme 350 miliónov eur.

slovakia

left justify in out

Šéf vatikánskeho trestného tribunálu Giuseppe Pignatone stanovil ako dátum pojednávania 27. júl. Informoval o tom Vatikán vo vyhlásení pre tlač.

Obžaloba nasleduje po dvojročnom vyšetrovaní toho, ako Štátny sekretariát manažoval svoje rozsiahle portfólio majetku. Medzi obžalovanými sú piati bývalí predstavitelia Vatikánu, vrátane kardinála Angela Becciu a dvoch predstaviteľov Štátneho sekretariátu, a tiež taliansky podnikateľ, ktorý mal na starosti londýnsku investíciu.

Vatikánski žalobcovia obviňujú hlavných podozrivých z oklamania Svätej stolice o milióny eur na poplatkoch a z ďalších strát súvisiacich s finančnými investíciami, ktoré boli z veľkej časti financované z darov na charitu. Obvinení popierajú porušenie zákona.

Kardinál Angelo Becciu bol do roku 2020 prefektom Kongregácie pre kauzy svätých. Pápež ho vlani z funkcie odvolal pravdepodobne pre iný problém, a to darovanie 100-tisíc eur z financií Svätej stolice diecéznej charite, ktorú riadil kardinálov brat.

 

Becciu odmieta, že sa v súvislosti s londýnskou investíciou dopustil previnenia.

Mohlo by vás zaujímať: Katolícka cirkev má na krku obrovský škandál! Stovky detí sa stali obeťami zneužívania duchovnými

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies