Zomrel prvý príjemca geneticky modifikovanej prasacej obličky

NETKY.SK • 14 Máj 2024, 11:45 • 2 min
Zomrel prvý príjemca geneticky modifikovanej prasacej obličky

BOSTON – Necelé dva mesiace po transplantácii zomrel v USA prvý príjemca geneticky modifikovanej prasacej obličky. Informovala o tom agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Príjemcom obličky bol ešte koncom marca Richard Slayman (62). Operácia trvala štyri hodiny. Realizovala ju známa Massachusettská všeobecná nemocnica v Bostone. Chirurgovia pôvodne predpokladali, že nová oblička vydrží minimálne dva roky.

Úplne prvá úspešná transplantácia prasacej obličky živému príjemcovi je prelomom v oblasti xenotransplantácie. Ide o prenos orgánov zo zvieraťa človeku. Zatiaľ je však dosť riziková. Pacienti po predchádzajúcich dvoch transplantáciách srdca z prasaťa v Spojených štátoch neprežili dlhšie než dva mesiace.

Pokiaľ ide o xenotransplantáciu, neschválil ju zatiaľ ani americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA). Úrad tvrdí, že pred jej rozšírením treba získať ešte veľa údajov, a to môže trvať aj niekoľko rokov.

FDA povolil transplantáciu obličky Slaymanovi v rámci programu umožňujúceho použitie experimentálnych postupov v prípade život ohrozujúceho stavu pacienta, ak nie sú k dispozícii riadne prostriedky.

Slayman sa transplantácii obličky podrobil už v roku 2018. Vlani však musel opäť nastúpiť na dialýzu, pretože oblička mu začala zlyhávať. Lekári mu transplantáciu prasacej obličky navrhli po výskyte komplikácií s dialýzou.

Geneticky modifikované prasacie orgány majú za cieľ znížiť riziko odmietnutia orgánu organizmom príjemcu. Pokrok v tejto oblasti by mohol priniesť nádej pre veľa pacientov, ktorí čakajú na vhodné orgány na transplantáciu.

       twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AP, Ilustračné foto: Freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies