Bude sa zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Rezort práce už pripravil novelu zákona

NETKY.SK • 5 Máj 2021, 07:53 • 2 min
Bude sa zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Rezort práce už pripravil novelu zákona

BRATISLAVA - Vek odchodu do dôchodku sa bude na Slovensku opäť zvyšovať podľa toho, ako bude rásť stredná dĺžka života.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z pripravovanej novele zákona o sociálnom poistení, ktorú ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo na pripomienkovanie.

 

Rezort práce tento krok odôvodňuje potrebou zlepšiť finančnú udržateľnosť prvého dôchodkového piliera, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.

 

Do dochodku pôjdeme neskôr

Potreba predlžovať dôchodkový vek v závislosti od strednej dĺžky života podľa ministerstva súvisí s predlžovaním obdobia poberania dôchodku.

 

„Naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života stabilizuje výplatnú fázu dôchodkov," uviedlo ministerstvo práce.

 

img

 

Dôchodcovia tak strávia na dôchodku v priemere rovnaké obdobie, čo má pozitívny vplyv na medzigeneračnú solidaritu a dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému.

 

Rodičovský bonus
Novelou zákona sa má tiež zabezpečiť realizácia ústavných garancií, ktoré súčasný parlament schválil v decembri minulého roka. Ide o individuálny dôchodkový vek, nediskriminovanie rodičov na rodičovskej dovolenke pri stanovení výšky dôchodku a tzv. rodičovský bonus.

 

Rodičovský bonus dáva deťom právo časťou svojich daní alebo dôchodkových odvodov prispievať na penzie svojim rodičom.

 

Zvyšné dve ustanovenia definujú podmienky vzniku nároku na starobný dôchodok, ako aj nediskriminovanie rodiča na rodičovskej dovolenke z hľadiska výšky jeho budúceho starobného dôchodku.

 

Elektronická PN-ka
Pripravovanou novelou zákona sa majú splniť aj niektoré záväzky z programového vyhlásenia vlády. Ide o zvýšenie sirotského dôchodku o 20 percent, zavedenie spravodlivosti a úpravy podmienok poskytovania vdovského dôchodku.

 

Tiež sa skvalitní systém dôchodkového poistenia osôb starajúcich sa o deti, neformálnych opatrovateľov a osobných asistentov ako poistencov štátu.

 

img

Ďalším legislatívnym krokom bude zavedenie elektronického potvrdzovania dočasnej pracovnej neschopnosti (ePN). Čo by malo významne znížiť administratívne zaťaženie poistencov, ako aj dotknutých subjektov vrátane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

 

„Ambíciou je zabezpečiť, aby v prípade vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti bolo možné komunikáciu medzi zainteresovanými subjektmi v čo najväčšej možnej miere realizovať elektronicky," tvrdí ministerstvo práce.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies