Budaj: My poslanci musíme primátorovi radiť ako investovať peniaze z rozpočtu

NETKY.SK • 14 December 2016, 11:42 • 2 min
Budaj: My poslanci musíme primátorovi radiť ako investovať peniaze z rozpočtu

BRATISLAVA – Ak sa niečo pohne v Bratislave dopredu, nie je to zásluha primátora, ale poslancov. V diskusnej relácii Tablet.TV Mesiac v Bratislave to uviedol predseda najpočetnejšieho poslaneckého klubu v bratislavskom parlamente Ján Budaj (Bratislavský klub). Jeho oponent v diskusii Peter Hanulík (Klub pre Bratislavu), naopak, vidí v primátorovi ťahúňa pozitívnych zmien v hlavnom meste.

slovakia

left justify in out

Obaja poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva prezentovali svoj diametrálne odlišný pohľad v diskusii o schválenom rozpočte hlavného mesta na rok 2017. Zatiaľ čo Hanulík súhlasí s primátorovým názorom, že budúcoročný rozpočet umožní pokračovať v rozvoji Bratislavy, Budaj upozorňuje, že dobrú finančnú kondíciu nevie Nesrovnal využiť na realizáciu rozvojových plánov. "Na účte Bratislavy je nepreinvestovaných 50 miliónov eur, čerpanie kapitálových výdavkov je iba niečo nad 50 percent. Načo je takéto zhŕňanie peňazí?" pýta sa Budaj, ktorý je presvedčený, že aj plány revitalizácií, rekonštrukcií a rozvoja v jednotlivých programoch rozpočtu sú výsledkom toho, že "poslanci musia preberať kontrolu nad užívaním peňazí a radiť primátorovi, aby nezanedbal to, čo trikrát sľúbil".

 

Hanulík to vidí inak, v kontraste s Budajovým názorom, naopak, ocenil, že primátor spolupracuje s poslancami a je otvorený ich návrhom. "Jeho obrovskou výhodou je to, že sa opiera o nás, ktorí najlepšie poznáme problematiku našich mestských častí, a musím povedať, že napríklad za nás z Dúbravky, to, čo sme chceli, aby sa dostalo do rozpočtu, tam naozaj je," povedal Hanulík.

 

Budajovým argumentom pre kritiku hospodárenia vedenia mesta pod Nesrovnalovým vedením je však i finančná stratégia magistrátu. "Napriek tomu, že má Bratislava hojnosť daňových príjmov, aj v súvislosti s plánmi na ďalšie čerpanie úverov sa neznižuje nominálna výška dlhu," povedal Budaj, predseda mestskej finančnej komisie. Uviedol tiež, že splácanie dlhov je pomalšie, ako to bolo za Milana Ftáčnika. "Hoci ten viedol Bratislavu v oveľa menej priaznivých finančných časoch," upozornil.

 

Hanulík uznáva, že Ftáčnik dbal na splácanie dlhov mesta, no myslí si, že Bratislava pod jeho vedením "akosi zaspala". "Súčasný primátor je odvážnejší, Bratislava ako mesto ožila," pochválil.

 

Poslanci sa pri efektivite primátorovej práce dostali do sporu aj v prípade nevyriešenej otázky výstavby nájomných bytov a finančného dosahu, ktorý z tohto padá na mesto. Budaj síce uznáva, že "hlúpy zákon" dostal Bratislavu do ťažko riešiteľnej situácie, no podľa neho aj v tomto prípade primátor nesplnil, čo sľúbil a precenil svoju schopnosť vyriešiť problém v spolupráci s vládou. "On nám hovoril, že to vybaví v rámci existujúcej koalície, že je jedna ruka so Smerom," povedal na adresu Nesrovnala Budaj. Hanulík je presvedčený, že sa primátorovi podarí nájsť riešenie aj pri komunikácii so štátom. "Nedá sa to ale vyriešiť za deň, chce to určitý čas," upozornil.

 

Ostrý tón dialógu medzi poslancami vygradoval pri otázke schválenej parkovacej politiky. Kým podľa Hanulíka mal mať za ročný poplatok 20 eur každý Bratislavčan s autom právo zadarmo parkovať na území mesta, Budaj je presvedčený, že prechodným obdobím, ktoré dáva možnosť vydávať rezidentskú kartu zadarmo, dokázalo zastupiteľstvo zabrániť tomu, aby Nesrovnal "spoplatnil každú minútu parkovania". "Pozmeňovacím návrhom sme dosiahli normálny pilotný projekt vďaka ktorému sa zistí, koľko je tu vôbec tých cezpoľných," povedal v diskusii Tablet.TV Budaj. Podobne ako Hanulík však ani Budaj za schválenie parkovacej politiky napokon nezahlasoval. Kým Hanulík sa zdržal, Budaj sa pri hlasovaní neprezentoval.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies