Britskí labouristi zmenili názor, chcú nové referendum o brexite

NETKY.SK • 26 Február 2019, 06:46 • 3 min
Britskí labouristi zmenili názor, chcú nové referendum o brexite

LONDÝN - Britská Labouristická strana sa bude zasadzovať za nové referendum o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Predseda labouristov Jeremy Corbyn v pondelok oznámil, že jeho strana "pripraví alebo podporí uznesenie za vyhlásenie referenda na zabránenie ničivému toryovskému (týkajúcemu sa vládnucej Konzervatívnej strany - pozn. SITA) brexitu, ktorý chcú našej krajine nanúniť".

 

img

Veľká Británia má z EÚ vystúpiť 29. marca, okolo brexitu sú však stále väčšie pochybnosti, keďže krajina naň nie je pripravená. Zmluvu o brexite, ktorú vyjednala vláda britskej premiérky Theresy Mayovej s predstaviteľmi EÚ, odmietol britský parlament, a únia odmieta rokovať o novej zmluve. Navyše Británia stále nevie povedať, čo by v takejto teoretickej novej dohode malo byť inak.

Dolná snemovňa britského parlamentu má o novom vývoji vo veci brexitu rokovať znova tento týždeň v stredu.

Pripojenie sa labouristov k iniciatíve na vypísanie nového referenda o brexite môže situáciu vo Veľkej Británii zásadne zmeniť. Doteraz strana nové referendum pripúšťala len ako poslednú možnosť v situácii, ak sa jej nepodarí presvedčiť Mayovú o nevyhnutnosti niektorých zmien v dohode o brexite s EÚ alebo docieliť nové voľby.

Najväčšou odporkyňou nového referenda o brexite je práve Mayová, a to aj napriek tomu, že jasná väčšina občanov Británie je už dlhé mesiace proti vystúpeniu z EÚ. Podľa zatiaľ posledného, januárového prieskumu renomovanej agentúry YouGov, je za vystúpenie krajiny z EÚ už len 38, zatiaľ čo za zotrvanie v únii až 48 percent opýtaných.

 

img

Mayová však argumentuje tým, že britskí voliči sa už raz k tejto problematike vyjadrili, a je neprípustné pýtať sa ich na to isté aj druhýkrát.

Zástancovia nového referenda, vrátane napríklad stále populárneho britského expremiéra Tonyho Blaira, naopak argumentujú tým, že britskí voliči boli v čase referenda v júni 2016 podvedení nepravdivými údajmi zo strany zástancov brexitu, a teraz, keď už vedia, aké všetky nepriaznivé dôsledky by na krajinu malo vystúpenie z EÚ, by sa mali mať právo k tejto otázke vyjadriť opäť.
 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies