FOTO Britská polícia objavila v továrni zotročených Slovákov, v takýchto podmienkach žili!

NETKY.SK • 17 December 2014, 09:09 • 2 min
FOTO Britská polícia objavila v továrni zotročených Slovákov, v takýchto podmienkach žili!

MANCHESTER - Britská polícia vtrhla v utorok do továrne v meste Rochdale v anglickom grófstve Veľký Manchester a našla tam zotročených 13 prisťahovalcov zo Slovenska, ktorým majitelia platili údajne len približne dve libry (2,51 eura) na hodinu. Imigranti doslova objali policajtov a prosili, aby ich zachránili. Informovali o tom britské médiá, vrátane spravodajského portálu stanice BBC.

slovakia

left justify in out

Pri zásahu boli zatknutí traja muži vo veku 51, 43 a 40 rokov, a to pre podozrenie z vyžadovania nútenej či nedobrovoľnej práce. Zadržaný bol aj 24-ročný muž pre podozrenie z porušenia prisťahovaleckého zákona.
      

Starších mužov polícia vypočúvala aj pre údajné obchodovanie s ľuďmi. Najmladšia slovenská obeť má 18 rokov, staršie obete sú tridsiatnici. V Británii sú rôzne dlhé obdobia - od pár týždňov až po šesť mesiacov. Detektív inšpektor James Faulkner z polície Veľkého Manchesteru uviedol, že továreň vyrába rámy a obrazy pre významné "spoločnosti so sídlom na hlavných uliciach". Továreň má obchodné zmluvy v hodnote miliónov libier. Polícia ani radnica mesta Rochdale však neposkytli názov spoločnosti, kde sa uskutočnila razia - uviedli len to, že firma sa nachádza na ulici Ings Lane.

 

img

 

img

 

Faulkner dodal: "Muži a ženy pracujúci v továrni nám povedali, že v rukách svojich zamestnávateľov boli vystavovaní fyzickým a slovným útokom a že boli nútení pracovať vyše 80 hodín týždenne, ale dostávali za to len približne 25 libier (31,40 eura)."

 

img
 

"Toto je typický príklad, ako funguje v Británii novodobé otrokárstvo," povedal detektív inšpektor, ktorého citoval portál stanice BBC. Polícia vyšetruje tvrdenia, že zamestnancom väčšinu ich mzdy, ktorá dosahovala výšku 125 libier (157 eur) za týždeň, zamestnávatelia vzali a ako dôvod uviedli výdavky na "nájomné za ubytovanie, cestovné a ďalšie položky". Týmto ľuďom sľúbili prácu a ubytovanie, ale žili v stiesnených, otrasných podmienkach, odkiaľ ich vodili do továrne, kde pracovali 12 hodín denne. Dostávali teda doslova iba pence, a zároveň boli závislí od svojich zotročovateľov, priblížil situáciu Faulkner.

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies