Brexit ide do finále, zasadne britská vláda aj parlament

NETKY.SK • 25 Marec 2019, 10:13 • 2 min
Brexit ide do finále, zasadne britská vláda aj parlament

LONDÝN - Britská premiérka Theresa Mayová bude v pondelok viesť napäto očakávane zasadnutie svojho kabinetu po správach, že viacerí ministri si želajú, aby odišla z funkcie.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

V úvode ďalšieho kľúčového týždňa pre vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie budú mať o brexite rozpravu aj britskí poslanci, ktorí by sa mohli pokúsiť prevziať kontrolu nad celým procesom od vlády.

 

Mayová hovorila v nedeľu popoludní vo svojom vidieckom sídle Chequers o brexite okrem iných so šéfom úradu vlády Davidom Lidingtonom, s ministrom životného prostredia Michaelom Goveom a so stúpencami tvrdej brexitovej línie, ako sú Boris Johnson a Jacob Rees-Mogg. O výsledkoch rozhovorov vláda neinformovala.

 

img

 

Britské médiá cez víkend priniesli správy, že Mayovú by už čoskoro mohol prinútiť k odstúpeniu jej vlastný kabinet, pričom jej možnými nástupcami by mohli byť Lidington či Gove. Downing Street označil takéto správy za špekulácie. Noviny The Sunday Times uviedli, že jedenásti vysokopostavení ministri pre ne "potvrdili, že si želajú, aby premiérka uvoľnila miesto niekomu inému". Údajne jej chcú o tom povedať práve na pondelkovom kabinete. Takéto zasadnutia sa obvykle konajú v utorok, úrad premiérky však potvrdil, že ministri sa zídu už v pondelok predpoludním. Ministri označení za Mayovej dočasných nástupcov správy médií zľahčovali. "Nie je správny čas na výmenu kapitána lode," vyhlásil popredný stúpenec brexitu Gove.

 

Najpredávanejší britský denník The Sun, ktorý podporuje brexit, však Mayovú otvorene vyzval, aby v pondelok oznámila, že odstúpi čoskoro - len čo jej dohoda o odchode z EÚ bude schválená a Spojené kráľovstvo vystúpi z Únie. Pod titulkom "Čas vypršal, Theresa" denník dodal, že existuje "len jedna, nepatrná šanca" na to, že dohoda o brexite, ktorú Mayová vyrokovala s Úniou, získa podporu parlamentu.

 

Dolná komora britského parlamentu odmietla "rozvodovú" dohodu o brexite už dvakrát. Možné tretie hlasovanie sa očakáva v utorok, podľa ministra financií Philipa Hammonda sa však ani tentoraz nečrtá väčšinová podpora. Mayová sa v piatok v liste poslancom znova pokúsila zvýšiť tlak na schválenie dohody o brexite. Pohrozila totiž, že ak sa pre ňu nenájde dostatočná podpora, po tretí raz ju nepredloží na hlasovanie. Británia by v takom prípade musela v Bruseli žiadať o ďalší odklad brexitu, čo by znamenalo aj jej účasť na eurovoľbách.

 

img

 

EÚ ponúkla Londýnu odklad brexitu do 22. mája, ak britská Dolná snemovňa schváli dohodu o vystúpení. V opačnom prípade budú lídri zvyšných členských krajín súhlasiť s odkladom len do 12. apríla. Do tohto termínu by potom musel Londýn objasniť, čo chce robiť ďalej.

 

Britskí poslanci budú o postupe v snahách prelomiť patovú situáciu znova rokovať v pondelok popoludní. Na zasadnutí môžu opätovne predkladať návrhy, ktorými by vláde stanovili ďalšie smerovanie, hoci takéto uznesenia by neboli záväzné. Predpokladá sa však, že dôjde znova k pokusu získať kontrolu nad parlamentným programom z rúk vlády. Následne by poslanci mohli prostredníctvom legislatívnych návrhov prijímať právne záväzné rozhodnutia - a potenciálne určovať ďalší postup pri brexite namiesto vlády.

 

Pôvodný termín vystúpenia Británie z EÚ - 29. marec - zatiaľ nebol z príslušného britského zákona vyradený. Hlasovanie o tom by sa v dolnej parlamentnej komore mohlo konať túto stredu alebo štvrtok.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies