Botanická záhrada zatvorila svoje brány.

NETKY.SK • 24 September 2023, 09:00 • 2 min
Botanická záhrada zatvorila svoje brány.

Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici má za sebou ďalšiu sezónu. Počas uplynulých štyroch mesiacov si pohľad na vzácne druhy tatranskej flóry nenechalo ujsť 13 346 návštevníkov.

slovakia

left justify in out

„V porovnaní s vlaňajškom je to síce o niečo menej, ale potešilo nás, že aj napriek miernemu zvýšeniu vstupného záujem o botanickú záhradu výraznejšie neklesol. Hoci počasie nebolo práve ideálne, návštevnosť počas všetkých troch letných mesiacov bola až prekvapivo vyvážená. Studené a upršané počasie sa postaralo o viaceré prekvapenia, niektoré rastlinky ako napríklad čremcha obyčajná nemali tento rok vôbec plody a ani mak tatranský, ktorý obľubuje chlad a vlhko, sa nevyskytoval až v takom hojnom množstve. Výnimočne dobre sa však darilo žltohlavu najvyššiemu, ktorý dokvitá ešte aj v týchto dňoch,“ zhodnotila uplynulú sezónu Expozície tatranskej prírody jej vedúca Jana Černická zo Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

 

Na ploche 3,2 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach aj túto sezónu obdivovať celkovo vyše 330 druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Hoci ideálny čas na prehliadku botanickej záhrady je hneď po jej otvorení, skrátka neobišli ani tí, ktorí si jej návštevu odložili na poslednú chvíľu. Ešte aj v týchto dňoch svoje hlavičky ukazujú napríklad devätorník veľkokvetý, astra spišská, trávnička alpínska, kurička vápencová, piesočnica brvitá, kľukva močiarna, rosička okrúhlolistá či tučnica obyčajná.

 

Zamestnanci expozície už stihli pozbierať menovky rastlín z jednotlivých alpín a v najbližších dňoch sa pustia do prípravy areálu na prezimovanie. Vypustia zavlažovací systém, vyčistia jazierka, vyplejú burinu, urobia inventúru v zásobnej záhrade a koncom októbra začnú vysievať semienka rastlín, aby mali návštevníci čo obdivovať aj počas ďalšej sezóny. Tá štartuje spravidla v máji. Dovtedy sa môžu nadšenci tatranskej flóry kochať kvetenou v priestoroch neďalekého Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde v presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne nájdu približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré sa v botanickej záhrade nedajú dopestovať.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Vinceová
Zdroj: TANAP, Foto: TANAP, FB, pixabay
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies