Boris Kollár vyzval parlamentné strany, aby podporili zavedenie trinástych dôchodkov

NETKY.SK • 20 Február 2020, 13:31 • 2 min
Boris Kollár vyzval parlamentné strany, aby podporili zavedenie trinástych dôchodkov

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár vyzýva všetky koaličné aj opozičné parlamentné strany, aby podporili schválenie legislatívneho návrhu na zavedenie trinástych dôchodkov. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede.

slovakia

left justify in out

Vyjadrenie Borisa Kollára

"Viem, že peňazí je málo, ale ak to neschválime, tak to nikdy nebude," povedal. Návrh vlády na zavedenie trinástych dôchodkov označil za volebnú korupciu. Ako ďalej uviedol, strana Smer sľubovala zaviesť trináste penzie už v roku 2010. Hnutie Sme rodina za trináste penzie podľa neho zahlasuje, keďže toto opatrenie má aj vo volebnom programe. Poslanci hnutia však nepodporia návrh na skrátené legislatívne konanie k trinástym dôchodkom. Na tlačovej besede sa zúčastnil aj predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Lipiansky, ktorý takisto vyzval všetky parlamentné strany, aby podporili uzákonenie trinástych penzií.

 

img

 

13. dôchodok
Od decembra tohto roka by sa mal na Slovensku zaviesť trinásty dôchodok pre všetkých penzistov. Ten nahradí doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura. Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok bude Sociálna poisťovňa vyplácať v rovnakej výške pri rovnakom druhu dôchodku. Všetci starobní dôchodcovia by mali dostávať trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie. Výdavky na vyplácanie trinástych dôchodkov majú v tomto roku dosiahnuť 589 miliónov eur. Po odpočítaní 147 miliónov eur, ktoré sa usporia na zrušených vianočných príspevkoch, tak čisté výdavky na trináste penzie predstavujú 442 miliónov eur.

 

Ostatné dôchodky
Poberatelia ostatných druhov dôchodkov by mali dostávať vždy v decembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku. Pri predčasných dôchodcoch má ísť o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 380 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy majú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur. Trinásta penzia pre poberateľov sociálnych dôchodkov má dosahovať 255 eur a invalidných dôchodcov z mladosti 281 eur. Nárok na trinástu penziu má mať 1,422 mil. dôchodcov.

 

img
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies