Boris Kollár: Sme rodina je proti tomu, aby sa pre očkovanie vytvárali dve kategórie ľudí

NETKY.SK • 2 Júl 2021, 12:09 • 2 min
Boris Kollár: Sme rodina je proti tomu, aby sa pre očkovanie vytvárali dve kategórie ľudí

BRATISLAVA - Boris Kollár na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že hnutie Sme rodina je proti tomu, aby sa pre očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vytvárali dve kategórie ľudí.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Kollár vysvetlil, prečo poslanci jeho hnutia nepodporili pri hlasovaní návrh, ktorý by podmieňoval vstup do rôznych prevádzkových priestorov či na verejné podujatia potvrdením o očkovaní proti koronavírusu, o jeho prekonaní či negatívnym testom.

 

 

Súvisiaci článok: Vláda zatiaľ nezakáže vstup do reštaurácie ľuďom, ktorí nemajú očkovací preukaz

„Ľudia to vnímajú tak, že máme dva typy spoločnosti alebo dve kategórie ľudí. Tých, ktorí môžu všetko, tých zaočkovaných, a tí ostatní nech si to tvrdo zaplatia. A z čoho si to zaplatia?,“ povedal Kollár. Ľudia podľa neho musia v očkovaní vidieť benefit, a nie povinnosť. Za dobré nepovažuje ani to, aby boli ľudia trestaní za prejav slobodnej vôle nedať sa zaočkovať. Testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 podľa neho nemôže byť platenou službou.

Peter Pčolinský vyzval ľudí, aby sa čo najviac z nich dalo zaočkovať. Štát podľa neho musí situáciu s testovaním urýchlene riešiť. Pčolinský uviedol, že aktuálne má štát k dispozícii možnosť otestovať PCR testami 30-tisíc ľudí denne. Technicky teda nie je možné, aby každý týždeň testovali jeden milión Slovákov, ktorí nebudú zaočkovaní. Priemerná cena testov je navyše približne 70 eur za test. Podľa Pčolinského je preto nemysliteľné, aby napríklad štvorčlenná rodina zaplatila 280 eur za testy pre možnosť ísť do reštaurácie na obed v hodnote 50 eur.

 

Prečítajte si: Parlament schválil očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus

Petra Hajšelová povedala, že pri očkovaní navyše ešte nie sú doriešené niektoré skupiny obyvateľov, ktoré nemôžu absolvovať očkovanie, ako sú napríklad tehotné ženy. Kollár dodal, že napríklad v Rakúsku štát poskytuje ľuďom zadarmo tri až štyri kloktacie testy týždenne, takže ľudia majú voči očkovaniu aj bezplatnú alternatívu.

Návrh zákona bol odložený na júlovú schôdzu parlamentu. Dovtedy chce Sme rodina absolvovať s koaličnými partnermi spoločnú diskusiu, pri ktorej bude odstránené znevýhodňovanie nezaočkovaných ľudí.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies