Bojujúce strany v Sudáne sa dohodli na predĺžení prímeria o tri dni

NETKY.SK • 28 Apríl 2023, 10:30 • 2 min
Bojujúce strany v Sudáne sa dohodli na predĺžení prímeria o tri dni

CHARTÚM - Bojujúce strany v Sudáne sa vo štvrtok dohodli na predĺžení prímeria o ďalšie tri dni. Predchádzajúce prímerie sa skončilo o polnoci miestneho času v noci na piatok.

slovakia

left justify in out

Toto prímerie sa síce dodržiavalo len čiastočne, ale umožňovalo evakuáciu cudzincov z krajiny, informovala v piatok britská stanica BBC. Ako prvá oznámila svoj súhlas s predĺžením prímeria o ďalších 72 hodín sudánska armáda. Jej protivníci, polovojenské Sily rýchlej podpory (RSF), čakali vo štvrtok až do neskorého večera, ale napokon dali súhlas s vyhlásením humanitárneho prímeria. Ako poznamenala BBC, znepriatelené strany súhlasili s predĺžením prímeria pod tlakom zahraničných mocností, najmä USA a Saudskej Arábie.

 

img

 

Úlohy sprostredkovateľa sa tentoraz ujal Južný Sudán, ktorý získal nezávislosť od Sudánu v roku 2011 po najdlhšej občianskej vojne v Afrike. Juhosudánsky minister zahraničných vecí Deng Daw Deng pre BBC uviedol, že predĺženie prímeria umožní evakuáciu cudzincov a vytvorenie humanitárnych koridorov medzi hlavným mestom a ostatnými mestami.

 

Sudánske ministerstvo zdravotníctva informovalo, že od 15. apríla, keď vypukol konflikt medzi jednotkami armády generála Abdala Fattáha Burhána a obávaným polovojenským zoskupením RSF generála Muhammada Hamdána Daklúa, prišlo o život 512 ľudí a 4193 osôb je zranených.

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predtým uviedla, že očakáva "oveľa viac" úmrtí v dôsledku chorôb, nedostatočného prístupu k potravinám a vode a ostreľovania nemocníc, z ktorých dve tretiny sú už mimo prevádzky. Tým ešte fungujúcim sa míňajú zásoby krvi a liekov, uviedla BBC s odvolaním sa na miestne zdroje.

 

img

 

Od začiatku platnosti predchádzajúceho prímeria v noci na utorok evakuovalo zo Sudánu svojich občanov už viacero krajín. Pred bojmi však do okolitých štátov utekajú aj miestni obyvatelia. Táto situácia vyvoláva obavy z humanitárnej krízy. Toto prímerie sa dodržiavalo len čiastočne — napríklad v hlavnom meste Chartúm sa počas uplynulých dní často ozývala streľba, miestami aj veľmi intenzívna.

 

Predchádzajúce tri vyhlásené prímeria sa nedodržiavali vôbec, konštatovala BBC. Streľbu hlásili aj z regiónu Západný Dárfúr — jedného zo štátov sudánskej federácie ležiacom na krajnom západe krajiny —, kde podľa zdrojov OSN násilnosti vypukli medzi príslušníkmi národa Masalit, ktorý je afrického pôvodu, a skupinami obyvateľov arabského pôvodu. Západný Dárfúr je pritom známy častými potýčkami medzi etnickými skupinami. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies