Bill Cosby odstúpil zo správnej rady Temple University

NETKY.SK • 2 December 2014, 11:13 • 2 min
Bill Cosby odstúpil zo správnej rady Temple University

PHILADELPHIA - Americký herec Bill Cosby, ktorý momentálne čelí viacerých obvineniam zo sexuálneho zneužívania, odstúpil zo správnej rady Temple University vo Philadelphii, kde pôsobil 32 rokov.

slovakia

left justify in out

"Vždy som bol hrdý na svoju spojitosť s Temple University. Vždy som chcel robiť to, čo je v najlepšom záujme univerzity a jej študentov. Preto som ponúkol svoju rezignáciu zo správnej rady," uviedol 77-ročný komik, ktorý na tejto univerzite študoval, no štúdium nedokončil. "Správna rada prijíma rezignáciu doktora Cosbyho a ďakuje mu za jeho služby univerzite," vyhlásili predstavitelia školy.

 

Cosby a jeho manželka Camille boli dlhoročnými podporovateľmi tejto univerzity, pričom škole dávali finančné dary a je po nich pomenované aj štipendium. Cosby taktiež mnohokrát vystúpil na promóciách a na pôde tejto školy ho v auguste uviedli do Asociácie amerických scenáristov (Writers Guild of America - WGA). Od prevalenia škandálu so sexuálnym zneužívaním však bola univerzita pod tlakom, aby sa od predstaviteľa Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 - 1992) dištancovala. Právnička a absolventka tejto univerzity Kerry Potter McCormick dokonca iniciovala online petíciu za odstúpenie Cosbyho zo správnej rady. Tvrdí pritom, že sa tak malo stať už v roku 2005, keď ho zažalovala vtedajšia zamestnankyňa univerzity Andrea Constand. 

 

Herec sa v súvislosti s obvineniami zo sexuálneho zneužívania už v minulosti postavil aj pred súd. Ten však v roku 2006 uzavrel prípad s tým, že ide o tvrdenia proti tvrdeniu. O celej záležitosti sa na verejnosti začalo opäť diskutovať po tom, ako komik Hannibal Buress označil v októbri Cosbyho za násilníka. Následne sa prihlásilo viacero žien, ktoré tvrdia, že ich herec zneužíval. V súvislosti s touto kauzou sa americké televízne spoločnosti rozhodli zrušiť alebo odložiť viaceré hercove projekty. Spoločnosť Netflix odložila plánovanú šou Bill Cosby 77, ktorú nakrútili v júli pri príležitosti hercových 77. narodenín a na svojej webstránke ju mala sprístupniť 28. novembra. Televízia NBC zas zrušila pripravovaný projekt s Cosbym, pričom oficiálny dôvod neuviedla. 

 

William Henry Cosby Jr. pochádza z Philadelphie a okrem spomínaného sitkomu Show Billa Cosbyho účinkoval aj v seriáli I Spy (1965 - 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 - 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 - 1995), sitkome Cosby (1996 - 2000) či v snímke Otec je duch (1990). Cosby sa venuje aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill Cosby Presents the Cosnarati: State of Emergency (2009). twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies