Pozrite si doteraz najdetailnejšiu fotografiu Slnka!

NETKY.SK • 28 Marec 2022, 13:05 • 2 min
Pozrite si doteraz najdetailnejšiu fotografiu Slnka!

PARÍŽ - Vesmírna sonda Solar Orbiter vyhotovila na polceste medzi Zemou a Slnkom dosiaľ najdetailnejšie snímky našej najbližšej hviezdy.

slovakia

left justify in out

Európska vesmírna agentúra (ESA) o tom informovala na svojej webstránke, kde zverejnila unikátnu fotografiu. 

 

Snímku vytvoril ďalekohľad EUI (Extreme Ultraviolet Imager) zo vzdialenosti 75 miliónov kilometrov od Slnka. Výsledná fotografia zachytáva celé Slnko spolu s jeho plazmovou atmosférou - korónou - v doposiaľ najvyššom rozlíšení. Obraz je poskladaný z 25 jednotlivých snímok, vyhotovených 7. marca počas 4 hodín. Nasnímanie každej oblasti Slnka totiž trvalo zhruba 10 minút. Obraz má rozlíšenie 9 148 x 9 112 pixelov, čo je dokopy viac ako 83 miliónov pixelov. Fotografia sa dá stiahnuť na webe esa.int.

 

 

Sonda medzičasom dosiahla ďalší rekord, keď sa 26. marca priblížila k Slnku na dosiaľ najkratšiu vzdialenosť 48 miliónov kilometrov. Momentálne sa nachádza na obežnej dráhe Merkúru a vyhotovuje ďalšie, ešte detailnejšie snímky Slnka. Zároveň zbiera údaje o slnečnom vetre a iných javoch.

 

Prečítajte si tiež: Liptovskú Maru sčasti vypustili. Prechádzka po priehrade láka stovky ľudí

 

Solar Orbiter odštartovala v roku 2020 a v rámci svojej cesty k stredu našej slnečnej sústavy vlani v novembri opäť preletela okolo Zeme. Ako vtedy pre TASR priblížil Aleš Kučera z Astronomického ústavu SAV, tento prelet bol „naplánovaný preto, aby sonda zmenila dráhu a rýchlosť voči Slnku a dostala sa tak na obežnú dráhu bližšie k Slnku. Bežne sa takáto 'gravitačná asistencia' využíva pri sondách v slnečnej sústave a použila sa aj pri sondách Voyager I a II (prelet okolo Jupitera a Saturna)“.

 

img

 

Solar Orbiter sa počas svojej plánovanej sedemročnej misie zaoberá „centrálnym problémom heliofyziky: ako Slnko vytvára a riadi neustále sa meniace vesmírne prostredie v slnečnej sústave“, uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

 

Možno vás zaujme: Tesla zastavila výrobu v Šanghaji. Aký má dôvod?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies