Bill Cosby čelí ďalším obvineniam zo sexuálneho obťažovania

NETKY.SK • 19 December 2014, 10:20 • 2 min
Bill Cosby čelí ďalším obvineniam zo sexuálneho obťažovania

BRATISLAVA - Americký herec Bill Cosby čelí ďalším obvineniam zo sexuálneho obťažovania, pričom niektoré z nich ešte neprekročili premlčaciu lehotu. Sedemdesiatsedemročného komika obvinilo niekoľko žien, z ktorých ale iba jedna zatiaľ odhalila svoju identitu.

slovakia

left justify in out

Ide o 24-ročnú Chloe Goins, ktorá tvrdí, že jej Cosby hodil do pitia sedatíva a následne ju zneužil. K incidentu malo dôjsť v roku 2008 v rezidencii zakladateľa magazínu Playboy Hugha Hefnera, ktorú chcú policajti v rámci vyšetrovania prehľadať. Ako uviedol ženin právnik Spencer Kuvin, losangeleská polícia už začala nové obvinenia vyšetrovať a v novom roku plánuje Goins vypočuť. "S losangeleskou políciou už dlhšie komunikujeme a už spustili vyšetrovanie, ktoré, pokiaľ viem, zahŕňa aj iné obete než Chloe, ktoré ešte neprezradili verejnosti svoju identitu," vyhlásil Kuvin. Cosbymu v prípade dokázania viny hrozí až štvorročný trest odňatia slobody a tiež prípadná pokuta 10-tisíc dolárov (v prepočte približne 8 140 eur). 

 

Predstaviteľ Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 - 1992) čelí v súčasnosti viac než dvadsiatim obvineniam zo sexuálneho zneužívania, pre ktoré sa už v minulosti postavil aj pred súd. Ten však v roku 2006 uzavrel prípad s tým, že ide o tvrdenia proti tvrdeniu. O celej záležitosti sa na verejnosti začalo opäť diskutovať po tom, ako komik Hannibal Buress označil v októbri Cosbyho za násilníka. Následne sa prihlásilo viacero žien, ktoré tvrdia, že ich herec zneužíval. Sú medzi nimi aj modelky Janice Dickinson a Beverly Johnson. 

 

Dve z údajných obetí sa rozhodli na Cosbyho podať aj žalobu. Ako prvá tak spravila istá Judy Huth, ktorú mal herec obťažovať v roku 1974, keď mala 15 rokov. Prokuratúra Cosbyho v tomto prípade neobvinila, pretože prípad sa mal stať príliš dávno, čím prekročil premlčaciu lehotu pre zločin aj priestupok. Huth však naňho aj tak podala žalobu za sexuálne obťažovanie, pričom uviedla, že incident, na ktorý si spomenula pred troma rokmi, jej spôsobil úzkosť a značné životné problémy. Kalifornské zákony umožňujú podať žalobu do troch rokov po tom, ako obeť sexuálneho zločinu zistí, že utrpela ujmu. Žena teraz žiada proces s porotou a bližšie nešpecifikované odškodné. 

 

Okrem spomínanej Huth podala na herca žalobu aj bývalá právnička Tamara Green, tá ho však zažalovala za urážku na cti. Green tak urobila po tom, ako hercovi zástupcovia údajne očiernili jej meno vo vyjadreniach pre americký denník The Washington Post a týždenník Newsweek, a zároveň sa tak dopustili „verejného opovrhovania“ či „výsmechu“. Žena tvrdí, že Cosbyho zástupcovia ju označili za klamárku, keď vyhlásila, že ju herec sexuálne napadol po tom, ako jej dal drogy. 

 

V súvislosti s týmito kauzami sa americké televízne spoločnosti rozhodli zrušiť alebo odložiť viaceré hercove projekty. Spoločnosť Netflix odložila plánovanú šou Bill Cosby 77, ktorú nakrútili v júli pri príležitosti hercových 77. narodenín a na svojej webstránke ju mala sprístupniť 28. novembra. Televízia NBC zas zrušila pripravovaný projekt s Cosbym, pričom oficiálny dôvod neuviedla. Cosby tiež nedávno odstúpil zo správnej rady Temple University vo Philadelphii, kde pôsobil 32 rokov. Vojenské námorníctvo Spojených štátov mu zas odobralo čestný dôstojnícky titul a neznámy vandal poškodil hercovu hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy, na ktorú fixkou napísal „násilník“. Predstavitelia Hollywood Chamber of Commerce, ktorí chodník spravujú, incident nahlásili na polícii a následne nechali hviezdu očistiť. Zástupcovia Spelman College zase dočasne zrušili študijný program, ktorý zriadili vďaka finančnému daru od Cosbyho rodiny. 

 

William Henry Cosby Jr. okrem sitkomu Show Billa Cosbyho účinkoval aj v seriáli I Spy (1965 - 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 - 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 - 1995), sitkome Cosby (1996 - 2000) či v snímke Otec je duch (1990). Venuje sa aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill Cosby Presents the Cosnarati: State of Emergency (2009). twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies