Bielorusi majú zákaz preletu ponad Britániu! Dôvodom je víkendové vynútené pristátie

NETKY.SK • 24 Máj 2021, 18:07 • 2 min
Bielorusi majú zákaz preletu ponad Britániu! Dôvodom je víkendové vynútené pristátie

LONDÝN - Veľká Británia v pondelok zakázala činnosť bieloruských štátnych aerolínii na svojom území a nariadila britským lietadlám, aby sa vyhli bieloruskému vzdušnému priestoru. Reagovala tak na nútené pristátie letu spoločnosti Ryanair z Atén do Vilniusu v Minsku.

slovakia

left justify in out

Britská vláda pozastavila povolenie spoločnosti Belavia na prevádzku v Spojenom kráľovstve. Minister dopravy Grant Shapps uviedol, že tiež poveril Britský úrad civilného letectva, aby "od aerolínií vyžadoval, aby sa vyhli bieloruskému vzdušnému priestoru, aby udržali pasažierov v bezpečí".

 

 

Z iniciatívy Lukašenka 

Bielorusko pri prelete nad jeho územím prinútilo lietadlo Ryanairu smerujúce z Atén do pristáť v Minsku s tým, že eviduje bombovú hrozbu. Lietadlo do Minska sprevádzala stíhačka. Bieloruské štátne médiá informovali, že krok osobne nariadil prezident Alexander Lukašenko.

 

Do Vilniusu sa lietadlo dostalo po viac ako šiestich hodinách od plánovaného príletu. Na palube letu FR4978 bol aj 26-ročný exilový bieloruský novinár a aktivista Roman Protasevič, ktorého po pristátí zatkli.

 

img

 

Západ je rozhorčený z núteného odklonu letu a zatknutia opozičného aktivistu, zvažuje reakciu


Britský minister zahraničia Dominic Raab uviedol, že "neuvážený a nebezpečný“ čin bieloruských úradov bol "šokujúcim útokom na civilné letectvo a útokom na medzinárodné právo".

 

Británia podľa jeho slov nevidela žiadne dôkazy, ktoré by podporovali tvrdenia o bombovej hrozbe. Šéf britskej diplomacie vyzval na okamžité prepustenie novinára, pretože ho zadržali na základe "falošných obvinení". Ako tiež uviedol, Londýn si predvolal bieloruského veľvyslanca a radí sa so spojencami o ďalších krokoch, ktoré zahŕňajú aj sankcie.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies