Biela krvinka, ktorá dokáže bojovať proti každému typu rakoviny

NETKY.SK • 21 Január 2020, 16:33 • 2 min
Biela krvinka, ktorá dokáže bojovať proti každému typu rakoviny

VEĽKÁ BRITÁNIA - Podľa tímu odborníkov z Cardiffskej univerzity by sa dal špecifický T-lymfocyt využiť na liečbu všetkých druhov rakoviny. Je to typ bielej krvinky, ktorá sa osvedčila pri laboratórnych testoch.

slovakia

left justify in out

Boj proti rakovine

T-lymfocyty, alebo T-bunky, sú typy imunitných buniek, ktoré dokážu skenovať telo a posúdiť, či existuje hrozba, ktorú je potrebné odstrániť. Na toto slúžia tzv. T-bunkové receptory, ktoré sa nachádzajú na ich povrchu. Výskumníci z Cardiffu objavili T-lymfocyt s receptorom, ktorý však dokáže napadnúť širokú škálu rakovinových buniek. Pri laboratórnych testoch našiel a zničil bunky rakoviny pľúc, kože, krvi, hrubého čreva, prsníka, kostí, prostaty, vaječníkov, obličiek a krčka maternice. Normálne tkanivo pritom zostalo nedotknuté. Ako sa to deje, vedci ešte stále skúmajú.

 

img

 

Prvé svojho druhu
Tento konkrétny T-bunkový receptor navzájom pôsobí s molekulou MR1, ktorá sa nachádza na povrchu každej bunky v ľudskom tele. Predpokladá sa, že MR1 signalizuje imunitnému systému, keď majú rakovinové bunky narušený metabolizmus. "Sme prví, čo opísali T-bunku, ktorá nachádza MR1 v rakovinových bunkách. To sa dosiaľ nikdy nestalo, toto je prvé svojho druhu," vyjadril sa pre spravodajský portál BBC člen výskumu Gary Dolton.

 

img

 

CAR-T
Liečba rakoviny s pomocou T-buniek už pritom existuje, najznámejším príkladom je terapia CAR-T, pri ktorej pacientovi geneticky upravia T-lymfocyty tak, aby zničili rakovinu. CAR-T priniesla dramatické výsledky, no je veľmi špecifická a funguje len u obmedzeného množstva typov rakovín. Novoobjavený T-bunkový receptor by však podľa vedcov mohol viesť k univerzálnej liečbe rakoviny. "Existuje šanca na liečbu každého pacienta. Nikto predtým neveril, že by to mohlo byť možné." Zvyšuje to vyhliadky na "univerzálnu liečbu rakoviny". Jediný typ T-bunky by mohol byť schopný zničiť mnoho rôznych druhov rakoviny v celej populácii," skonštatoval výskumník Andrew Sewell.

 

img

 

Genetická úprava
Proces liečby by mohol byť rovnaký ako u CAR-T terapie. Pacientovi by odobrali vzorku krvi. Z nej by odborníci extrahovali T-bunky a potom ich geneticky upravili tak, aby vytvorili receptor na nájdenie rakoviny. Upravené bunky by následne vo veľkom namnožili v laboratóriu a potom ich vložili pacientovi naspäť do tela. Vedci svoj výskum zatiaľ testovali len u zvierat a na bunkách v laboratóriu. Pred začatím testovania u ľudí je potrebné ešte vykonanie viacerých bezpečnostných kontrol.


img
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies