Biden je sklamaný z rozhodnutia súdu o očkovaní a testovaní vo firmách

NETKY.SK • 14 Január 2022, 10:40 • 2 min
Biden je sklamaný z rozhodnutia súdu o očkovaní a testovaní vo firmách

WASHINGTON – Americký prezident Joe Biden je sklamaný z rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý vo štvrtok zablokoval jeho opatrenie týkajúce očkovania alebo testovania v stredných a veľkých firmách s viac ako 100 zamestnancami.

slovakia

left justify in out

Ako vysvetlila agentúra AFP, na základe Bidenovho opatrenia mali mať ľudia pracujúci vo firmách s viac ako 100 zamestnancami povinnosť dať sa zaočkovať dvoma dávkami vakcíny proti koronavírusu alebo podstupovať pravidelné týždenné testovanie a nosiť rúška. Biden vo svojej reakcii na rozhodnutie súdu vyjadril poľutovanie, že súd nebral do úvahy rozumné požiadavky „založené na vede a zákone“. Súčasne však vyzval zamestnávateľov, aby „urobili správnu vec“ na ochranu zdravia Američanov i v prospech ekonomiky.

 

img

 

Najvyšší súd Spojených štátov zároveň v pomere hlasov 5:4 povolil uplatnenie pravidla o povinnej vakcinácii pre väčšinu zdravotníkov – platiť bude v približne 76 000 zariadeniach financovaných z federálneho rozpočtu. Troch liberálnych sudcov v tejto veci podporili i dvaja konzervatívci – John Roberts a Brett Kavanaugh. Konzervatívna väčšina šiestich sudcov Najvyššieho súdu USA rozhodla, že Bidenova administratíva prekročila svoje právomoci, čo sa týka spomenutého pravidla očkovania alebo testovania ľudí vo firmách, ktoré by sa dotklo vyše 80 miliónov Američanov. S týmto rozhodnutím nesúhlasili traja liberálni sudcovia. Senát amerického federálneho odvolacieho súdu v decembri rozhodol, že spomínané nariadenie vlády, týkajúce sa pracovníkov stredných a veľkých podnikov, môže vstúpiť do platnosti.

 

Rozhodnutie senátu tak zrušilo predošlý verdikt federálneho sudcu iného súdu, ktorý tomuto nariadeniu na začiatku novembra pozastavil platnosť. Predmetné opatrenie predstavil prezident Biden po prvý raz v septembri s tým, že výnimky by sa týkali ľudí pracujúcich vonku alebo iba z domu. Pravidlo týkajúce sa 17 miliónov zdravotníkov či ošetrovateľov neponúka alternatívu pravidelného testovania, všetci tak budú musieť byť zaočkovaní. O výnimku budú môcť požiadať zo zdravotných či náboženských dôvodov. Plne zaočkovaných proti covidu je viac ako 208 miliónov Američanov (62,7 percenta populácie) a viac ako tretina z nich dostala i posilňujúcu očkovaciu dávku, vyplýva z údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDCP).

 

Možno vás zaujme: Zamestnanci Johnsonovho úradu mali párty v predvečer pohrebu princa Philipatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies