Belgicko sa o svojich občanov z Británie postará aj v prípade tvrdého brexitu

NETKY.SK • 21 Január 2019, 13:28 • 2 min
Belgicko sa o svojich občanov z Británie postará aj v prípade tvrdého brexitu

BRUSEL - Belgicko sa o svojich občanov žijúcich v Spojenom kráľovstve dokáže postarať aj po prípadnom odchode tejto krajiny z Európskej únie. V dnešných hodinách to uviedla ministerka zdravotníctva Maggie De Blocková, ktorá má v úradníckej vláde na starosti aj rezort zodpovedný za azylové konania a migráciu.

slovakia

left justify in out

Televízna stanica RTBF pripomenula, že britská premiérka Theresa Mayová musí v pondelok v súvislosti s dohodou o brexite predstaviť poslancom Dolnej komory nový vládny plán. Belgická federálna vláda sa však pripravuje aj na najhorší scenár - tzv. tvrdý brexit - a má záujem ochrániť práva svojich občanov žijúcich na britskom území. Ministerka De Blocková spresnila, že ide o 25.000 belgických občanov, ktorí v súčasnosti žijú a pracujú v Británii.

 

img

 

"Odchod Británie z EÚ bude mať dôležité dôsledky na ich sociálne zabezpečenie, pobyt a poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale my sa postaráme o zachovanie týchto práv v Belgicku," uviedla ministerka.

 

img

 

Potvrdila, že vládny kabinet berie do úvahy aj najhorší scenár a ak by došlo k odchodu Británie z EÚ bez dohody, tak Belgicko bude aj naďalej garantovať súčasné práva a právo na pobyt občanov na základe zásady reciprocity medzi Belgickom a Spojeným kráľovstvom.

RTBF pripomenula, že minister financií Alexander De Croo prijíma opatrenia, aby tvrdý brexit čo najmenej ovplyvnil záujmy belgických spoločností a konkurencieschopnosť národnej ekonomiky. Národná colná správa už v najbližších dňoch zašle listy všetkým spoločnostiam, ktoré majú obchodné vzťahy s Britániou, aby požiadali o colné registračné číslo. Ak ho ešte nemajú,, bude im automaticky pridelené.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies