Banská Bystrica vyhlasuje architektonickú súťaž na obnovu Námestia slobody

NETKY.SK • 17 Apríl 2023, 17:00 • 2 min
Banská Bystrica vyhlasuje architektonickú súťaž na obnovu Námestia slobody

BANSKÁ BYSTRICA - Mesto Banská Bystrica vyhlasuje medzinárodnú architektonickú súťaž na komplexnú revitalizáciu Námestia slobody, prebiehať bude formou súťažného dialógu. Budúca revitalizácia námestia v širšom centre mesta by mala dbať na verejnú zeleň a bezpečnosť chodcov.

slovakia

left justify in out

Na tlačovom brífingu o tom v pondelok informoval primátor mesta Ján Nosko. "Je to veľký priestor, architektonicky zaujímavý, ale zároveň aj zložitý. Naším cieľom je urobiť z neho mestotvorný prvok s preferenciou chodca. Dnes je to veľmi komplikovaný a zložitý dopravný uzol," skonštatoval Nosko. Ako dodal, na samotnú revitalizáciu Námestia slobody bude mesto v budúcnosti hľadať mimorozpočtové zdroje. Primátor tiež pripomenul, že samospráva už jednokolovú urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov na obnovu Námestia slobody vyhlasovala v roku 2021, no neúspešne.

 

Podľa architekta mesta Martina Paveleka je forma súťažného dialógu atraktívnejšia a má za cieľ osloviť kvalitných odborníkov v danej oblasti. "Je to forma, ktorá je kreatívna a umožňuje proces istým spôsobom ovplyvňovať zo strany súťažiacich i zo strany zadávateľa súťažných podmienok," vysvetlil Pavelek. Súťaž bude pozostávať z dvoch základných etáp. V prvej etape budú na základe predložených portfólií vybrané najlepšie tímy. Na úvodnej konferencii následne porotcovia, odborná verejnosť a zástupcovia súťažných kolektívov doformulujú a spresnia súťažné zadanie. "Potom súťažiaci dostanú čas na vypracovanie konceptu, ktorý formou workshopu bude opäť odprezentovaný porote a širšej verejnosti. Na záver workshopu budú súťažiaci usmernení, akým spôsobom majú dopracovať svoj finálny návrh," dodal Pavelek s tým, že víťazný architektonický návrh revitalizácie námestia vyberie medzinárodná porota.

 

Námestie slobody v Banskej Bystrici je súčasťou centrálnej mestskej zóny a jeho okolie tvoria zdravotnícke zariadenia, úrady, banky, bytovky, detské ihriská či parky. Do architektonickej súťaže na komplexnú revitalizáciu námestia sa môžu architekti prihlásiť do 25. mája. Ukončenie súťažného dialógu a výber víťazného návrhu očakáva mesto v polovici októbra. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies