Vedci vytvorili z kmeňových buniek umelé ľudské embryá

NETKY.SK • 15 Jún 2023, 11:15 • 2 min
Vedci vytvorili z kmeňových buniek umelé ľudské embryá

LONDÝN - Vedci vytvorili umelé ľudské embryá použitím kmeňových buniek. Tento výskum môže prispieť k poznatkom o ľudskom vývine i príčinách potratov.

slovakia

left justify in out

Vedci vytvorili umelé ľudské embryá použitím kmeňových buniek. Tento výskum môže prispieť k poznatkom o ľudskom vývine i príčinách potratov. TASR správu prevzala vo štvrtok z webovej stránky stanice Sky News.

 

Profesorka Magdalena Żernicka-Goetzová v stredu na výročnom stretnutí Medzinárodnej spoločnosti pre výskum kmeňových buniek (ISSCR) v Bostone opísala umelý vývin embryí až po stupeň, ktorý je zhodný z vývojom prirodzených embryí v období po 14 dňoch ich vývoja. Tieto embryá vytvorili bez vajíčok či spermií, nemajú bijúce srdce či mozog v počiatočnom štádiu vývoja. Obsahujú však bunky, ktoré sa bežne vyvíjajú z placenty, žĺtkového vačku a samotného embrya. Nie je však známe, či by sa v tele matky boli schopné vyvinúť na životaschopné embryo. Podrobnosti výskumu majú byť zverejnené v odborných publikáciách. Vedecký význam týchto zistení bez ich odborného posúdenia nie je možné poskytnúť, povedal profesor James Briscoe z Inštitútu Francisa Cricka v Londýne.

 

Tento náročný výskum však podľa jeho slov môže poskytnúť rozhodujúce poznatky o kľúčových úrovniach ľudského vývinu. "Čerstvé poznatky môžu viesť k lepšiemu porozumeniu príčin (spontánnych) potratov a špecifických stránok ľudského vývinu," povedal. Briscoe takisto upozornil na etické a právne problémy. "Na embryá získané z kmeňových buniek v súčasnosti nie sú jasne stanovené (právne) smernice - na rozdiel od ľudských embryí vznikajúcich z fertilizácie in vitro (mimotelového oplodnenia), pri ktorej je zriadený právny rámec," povedal. Zdôraznil, že vedci a výskum preto musia napredovať obozretne, opatrne a transparentne. Embryologička Żernicka-Goetzová pôsobí ako profesorka biológie a biologického inžinierstva na Cambridgeskej univerzite v Spojenom kráľovstve a na na Kalifornskom technologickom inštitúte (Caltech).twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies