Azerbajdžanské úrady po razii zatvorili redakciu Rádia Slobodná Európa

NETKY.SK • 27 December 2014, 08:12 • 2 min
Azerbajdžanské úrady po razii zatvorili redakciu Rádia Slobodná Európa

WASHINGTON/BAKU - Azerbajdžanské úrady po razii zatvorili redakciu Spojenými štátmi financovaného Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL) v hlavnom meste Baku.

slovakia

left justify in out

Podľa rádia ide o zrejmý pokus umlčať jedno z posledných nezávislých médií v krajine, napísala agentúra Reuters. Rádio v piatkovom vyhlásení informovalo, že vyšetrovatelia a ozbrojení policajti nariadili jeho zamestnancom, aby sa zhromaždili v jednej z miestností redakcie, pokým prehľadali trezor spoločnosti a skonfiškovali dokumenty a oficiálne pečiatky.

      

Podľa vyhlásenia sa v súdnom nariadení uvádzalo, že prehliadka bola súčasťou vyšetrovania azerbajdžanského vysielania stanice v súvislosti s legislatívou týkajúcou sa financovania mimovládnych organizácií zo zahraničia.
      

Šéfredaktor RFE/RL Nenad Pejič označil raziu za "do oči bijúce porušenie každého medzinárodného záväzku a normy, ktorú Azerbajdžan prisľúbil dodržiavať". "Nariadenie prišlo zhora ako odplata za naše spravodajstvo a ako gangsterská snaha umlčať RFE/RL," vyhlásil.
      

Jeffrey Shell, riaditeľ americkej federálnej agentúry BBG, ktorá dohliada na médiá podporované vládou USA, zásah v priestoroch rádia v Baku ostro odsúdil ako "vystupňovanie hrubej snahy azerbajdžanskej vlády zastrašiť nezávislých novinárov a potlačiť slobodné médiá", uviedla agentúra AP.
      

Aktivisti za ľudské práva obviňujú vládu azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva z umlčovania disentu a uväzňovania oponentov, čo popiera. Úrady v krajine tento mesiac zadržali moderátorku azerbajdžanského vysielania RFE/RL Chadidžu Ismajilovovú pre obvinenia z podnecovania kolegu k pokusu o samovraždu. Novinárka, ktorá vyšetrovala korupciu v štátnej správe, obchody prezidentovej rodiny a porušovanie ľudských práv, obvinenia odmietla ako špinavú taktiku. V sociálnych médiách sa rozbehla kampaň za jej prepustenie, dodáva Reuters.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies