Americká armáda nechce pustiť novinárov k vojakom posielaným do Európy

NETKY.SK • 10 Február 2022, 06:36 • 2 min
Americká armáda nechce pustiť novinárov k vojakom posielaným do Európy

WASHINGTON – Novinári, ktorí pokrývajú dianie na americkom ministerstve obrany a v americkej armáde, vyjadrili v stredu protest proti odmietnutiu prístupu k približne 3 000 americkým vojakom rozmiestňovaným v Európe v reakcii na rastúce napätie medzi Ruskom a Ukrajinou. TASR správu prevzala z agentúry AP.

slovakia

left justify in out

Novinári z The Pentagon Press Association tvrdia, že im bola odopretá možnosť porozprávať sa s vojakmi, ktorí sú posielaní do Poľska, Rumunska a Nemecka. Podľa nich sú takéto plošné obmedzenia v čase mieru zriedkavé a neobvyklé aj v aktívnych vojnových zónach. The Pentagon Press Association zastupuje takmer 100 novinárov. Toto novinárske združenie uviedlo, že administratíva amerického prezidenta Joe Bidena v podstate zakázala novinárom prístup k nasadzovaným radovým vojakom v Európe. Združenie sa obrátilo na Bidenovu administratívu v stredajšom liste adresovanom ministrovi obrany Lloydovi Austinovi a poradcovi pre národnú bezpečnosť Jakeovi Sullivanovi.

 

img

 

List popisuje odmietnutie prístupu médií ako „v rozpore so základným princípom slobody tlače“ a žiada Bidenovu administratívu, aby obrátila kurz. „Ubližuje to americkej verejnosti, v mene ktorej sú tieto jednotky nasadzované v zahraničí, a je to v rozpore so sľubmi prezidenta Bidena o transparentnosti,“ uvádza sa v liste. „Verejnosť v demokratickej spoločnosti si zaslúži nezávislé mediálne pokrytie jej synov a dcér v uniformách, a to sa dnes nedá poskytnúť bez priameho informovania o aktivitách jednotiek v Európe,“ uviedlo združenie.

 

img

 

Tlačový tajomník Pentagonu John Kirby odkázal, že rozhodnutie o týchto obmedzeniach sú súčasťou širšej stratégie vlády USA na zvládnutie ukrajinskej krízy na „geopolitickej scéne“ – pri hľadaní diplomatického riešenia. „Akékoľvek rozhodnutie poskytnúť médiám prístup k našim vojakom, či už je to v operačnom prostredí, alebo výcvikovom prostredí, je rozhodnutie, ktoré berieme vážne. Teraz jednoducho nie sme v bode, aby sme mohli poskytnúť takýto prístup,“ uzavrel Kirby.

 

Možno vás zaujme: Štát New York ruší od štvrtka rúška vo vnútorných verejných priestorochtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies