Austrálska vláda chystá zákony proti šíreniu násilia na sociálnych sieťach

NETKY.SK • 30 Marec 2019, 08:53 • 2 min
Austrálska vláda chystá zákony proti šíreniu násilia na sociálnych sieťach

Canberra - Austrálska vláda v sobotu oznámila, že čoskoro predstaví novú protiteroristickú legislatívu, ktorej cieľom bude predchádzať zdieľaniu príspevkov s extrémistickým obsahom či "živému vysielaniu násilných činov" na sociálnych sieťach, čo sa stalo pri nedávnej masakre v novozélandskom meste Christchurch.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom agentúra DPA.

 

Austrálsky premiér Scott Morrison v sobotu oznámil, že legislatívu predloží vláda budúci týždeň do parlamentu. Prijatým takýchto zákonov by sa Austrália stala vôbec prvou krajinou na svete, ktorá by vedenie sociálnych sietí trestala väzením či miliónovými pokutami v prípade, že by príspevky s násilným obsahom zo svojich stránok urýchlene neodstránili.

 

"Veľké sociálne siete majú zodpovednosť, aby prijali všetky možné kroky na zabezpečenie toho, že ich technologické produkty nebudú zneužívané vraždiacimi teroristami," uviedol Morrison v spoločnom vyhlásení s ministrom spravodlivosti a tiež ministrom pre komunikáciu. Dodal, že nová legislatíva prinúti sociálne siete, aby "pracovali s orgánmi činnými v trestnom konaní a tiež tajnými službami a zmierňovali tak hrozbu, akú môžu predstavovať ich technológie".

 

Austrálsky minister spravodlivosti Christian Porter uviedol, že legislatíva stanoví pokuty až do výšky desaťpercentných ročných obratov jednotlivých spoločností a maximálne trojročného väzenia pre ich výkonných pracovníkov, ktorí nezabezpečia odstránenie príspevkov s násilným obsahom so svojich platforiem.

 

Davadsaťosemročný Austrálčan, ktorý je obvinený zo spáchania teroristického útoku v Christchurchi, vysielal 17-minútový videozáznam zo svojej streľby v mešitách naživo na Facebooku.

 

Táto sociálna sieť uviedla, že videá z masakry zo svojich stránok "rýchlo" odstránila. Odborníci však uvádzajú, že sa k nim dalo pomerne ľahko dopátrať aj niekoľko hodín po útokoch.

 

Pri masakre v Christchurchi prišlo 15. marca o život 50 obetí a ďalších 50 ľudí bolo zranených. Austrálska vláda následne kritizovala sociálne médiá, ktoré by podľa nej mali robiť viac, aby zabránili "teroristom a zločincom v šírení nenávisti a násilia".

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies