AKTUALIZÁCIA: Andrej Babiš sa priznal k nákupu miliónových nehnuteľností na riviére

NETKY.SK • 4 Október 2021, 06:28 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Andrej Babiš sa priznal k nákupu miliónových nehnuteľností na riviére

PRAHA - Český premiér mal previezť cez offshorové firmy takmer 16-miliónov eur. K takémuto kroku sa podľa vlastných slov rozhodol na základe odporúčania realitnej kancelárie.

slovakia

left justify in out

Aktualizácia 4. októbra, 15:50

 

Premiér susednej Českej republiky sa priznal k nákupu 16 nehnuteľností vo Francúzsku za takmer 400 miliónov korún (približne 16 miliónov eur). Informoval o tom portál Novinky.cz. 

 

 

img

 

Novinárom povedal, že mu nákup cez reťazec offshorových firiem odporučila realitná kancelária. Pripustil, že takýto postup nebol vhodný pre politika, vtedy však vraj v politike nefiguroval, ako sám doplnil v Českej televízii. "Bolo to odporúčanie realitnej kancelárie. Odporučila to kúpiť cez advokáta. Nie je to nič nelegálne," povedal Babiš.

 

Premiér pre Novinky zároveň uviedol, že žiadne nehnuteľnosti nevlastní. "Ja žiadne offshorové firmy nevlastním a ani žiadnu nehnuteľnosť vo Francúzsku. Kvôli českému zákonu 'lex Babiš' nemám už ani svoju bývalú českú firmu," napísal.

 

Pôvodná správa:

 

Český premiér Andrej Babiš si cez svoje offshorové firmy poslal takmer 400 miliónov korún (takmer 16 miliónov eur), za ktoré si kúpil nehnuteľnosti na Francúzskej riviére. Vyplýva to z vyšetrovania Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ), ktoré dostalo označenie Pandora Papers. Jeho výsledky boli zverejnené v nedeľu, informoval server iDNES.cz.

 

 

Utajované aktivity politikov a miliardárov

Zistenia sú založené na rozsiahlom úniku dokumentov označovaných ako Pandora Papers, ktoré odhaľujú offshorové aktivity a skryté majetky viac než stovky miliardárov a vyše 35 súčasných i bývalých hláv štátov a vlád. Okrem Babiša sú medzi nimi aj jordánsky kráľ Abdalláh II. či britský expremiér Tony Blair.

 

img

 

Na vyšetrovaní sa podieľalo približne 600 novinárov z desiatok svetových médií vrátane denníkov The Washington Post a The Guardian. Zistenia sú založené na úniku približne 11,9 milióna dokumentov od spoločností poskytujúcich finančné služby.

 

Pranie špinavých peňazí 

Andrej Babiš podľa zistení investigatívnych novinárov použil spoločnosti v daňových rajoch, aby si nakúpil luxusné nehnuteľnosti vrátane zámku na juhu Francúzska za 22 miliónov dolárov. Podľa novinárov tieto transakcie niesli znaky prania špinavých peňazí.

 

Samotný Babiš vo svojej reakcii poprel akékoľvek nezákonné alebo nemorálne konanie. Zverejnené odhalenia označil za pokus o jeho očiernenie pred budúcotýždňovými parlamentnými voľbami v Českej republike.

 

img

 

V dokumentoch Pandora Papers sa spomínajú aj ďalší svetoví štátnici. Jordánsky kráľ Abdalláh II. si tajne prostredníctvom offshorových firiem kupoval nehnuteľnosti v Malibu, vo Washingtone či v Londýne. Cyperský prezident Nikos Anastasiades zase založil firmu, ktorá pomohla ukryť majetky ruského miliardára.

 

Na zozname sú Putin aj Blair

Kenský prezident Uhuru Kenyatya a jeho príbuzní získali prostredníctvom spoločností v daňových rajoch majetky za 30 miliónov dolárov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas predvolebnej kampane previedol svoj podiel v offshorovej firme na svojho známeho, ale nie je isté, či mal z toho osobný prospech.

 

img

 

Na zozname Pandora Papers sú aj viacerí blízki spolupracovníci a známi ruského prezidenta Vladimira Putina. Britský expremiér Tony Blair s manželkou sa v kauze spomína v súvislosti s podozrivou kúpou luxusného domu v Londýne.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies