Americký Senát schválil balík pomoci pre Ukrajinu. Joe Biden sa zaviazal podpísať ho čo najskôr

NETKY.SK • 24 Apríl 2024, 10:15 • 2 min
Americký Senát schválil balík pomoci pre Ukrajinu. Joe Biden sa zaviazal podpísať ho čo najskôr

WASHINGTON - Americký Senát v utorok (23. 4.) neskoro večer schválil balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov. Prezident Joe Biden prisľúbil, že nové dodávky zbraní budú rýchlo doručené do vojnovej zóny, keďže Rusko dosahuje úspechy na bojisku, informovala agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Niekoľko dní po tom, ako Snemovňa reprezentantov schválila toto opatrenie – súčasť obrovskej pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre spojencov vrátane Izraela a Taiwanu – nasledoval Senát, ktorý schválil balík so širokou podporou oboch strán.

Právna norma obsahuje aj opatrenie na zákaz internetovej aplikácie TikTok v Spojených štátoch, ak táto populárna platforma čoskoro nepreruší väzby so svojou čínskou materskou spoločnosťou ByteDance.

Biden sa zaviazal balík pomoci rýchlo podpísať a uviedol, že dodávky potrebnej pomoci začnú prúdiť ešte tento týždeň.

„Podpíšem tento zákon a oslovím americký ľud hneď, ako sa mi zajtra dostane na stôl, aby sme tento týždeň mohli začať posielať zbrane a vybavenie na Ukrajinu,“ povedal Biden. Dodal, že prijatie zákona dokazuje, že Amerika stojí„rozhodne za demokraciou a slobodou, a proti tyranii a útlaku“.

Zelenskyj poďakoval a ocenil podporu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval Senátu USA za schválenie balíka pomoci pre jeho krajinu. „Ďakujem lídrovi (demokratickej) väčšiny (v Senáte) Chuckovi Schumerovi a lídrovi republikánov (v Senáte) Mitchovi McConnellovi za silné vedenie pri presadzovaní tohto nadstraníckeho zákona, ako aj všetkým americkým senátorom na oboch stranách, ktorí zaň hlasovali,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti X.

Spojené štáty sú hlavným vojenským podporovateľom Ukrajiny v odpore proti ruskej agresii. No proces schvaľovania nového balíka pomoci, ktorý zahŕňa dôležité vojenské dodávky, bol v americkom Kongrese niekoľko mesiacov pozastavený.

„Rovnako oceňujem podporu prezidenta Bidena. Teším sa, že zákon bude čoskoro podpísaný a ďalší balík vojenskej pomoci bude zodpovedať rozhodnosti, ktorú vždy vidím pri našich rokovaniach. Kapacity dlhého dosahu, delostrelectvo a protivzdušná obrana Ukrajiny sú rozhodujúcimi nástrojmi na skoršie obnovenie spravodlivého mieru,“ dodal Zelenskyj.

Ukrajinská armáda čelí vážnemu nedostatku zbraní, munície a nových odvedencov, keďže Moskva vyvíja z východu neustály tlak.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: Roberto Schmidt | Getty Images
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies