Americký minister zahraničných vecí Blinken diskutoval s čínskym ministrom o otvorených kanáloch komunikácie

NETKY.SK • 14 Jún 2023, 11:00 • 2 min
Americký minister zahraničných vecí Blinken diskutoval s čínskym ministrom o otvorených kanáloch komunikácie

WASHINGTON / PEKING - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken oznámil, že v utorok telefonicky diskutoval s čínskym kolegom Čchin Kangom o zachovaní "otvorených kanálov komunikácie". Telefonát sa uskutočnil pred jeho očakávanou návštevou Pekingu na budúci týždeň.

slovakia

left justify in out

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken oznámil, že v utorok telefonicky diskutoval s čínskym kolegom Čchin Kangom o zachovaní "otvorených kanálov komunikácie". Telefonát sa uskutočnil pred jeho očakávanou návštevou Pekingu na budúci týždeň. TASR prevzala stredajšiu správu z tlačovej agentúry AFP.

 

"Minister Blinken rozprával o tom, že je dôležité zachovať otvorené komunikačné linky, aby sa americko-čínske vzťahy riadili zodpovedne a aby nedošlo k zlému odhadu situácie a ku konfliktu. Nastolil aj celú škálu dvojstranných a celosvetových tém," uviedol vo vyhlásení hovorca americkej diplomacie Matthew Miller. Blinken "zároveň jasne povedal, že USA budú ďalej v rámci diplomacie upozorňovať na znepokojujúce oblasti, ako aj na oblasti možnej spolupráce". Čchin Kang Blinkenovi povedal, že vzťahy oboch krajín čelia od začiatku roka "novým ťažkostiam a výzvam". "Je jasné, kto je za to zodpovedný," uvádza sa v prepise telefonátu, ktorý vydalo čínske ministerstvo zahraničných vecí. "Čína vždy vnímala a riadila čínsko-americké vzťahy v súlade so zásadami vzájomného rešpektu, mierového spolunažívania a obojstranne výhodnej spolupráce, ktoré presadzuje prezident Si Ťin-pching," dodal Čchin Kang. Telefonát medzi oboma vrcholnými diplomatmi sa uskutočnil pred očakávanou nedeľňajšou návštevou Blinkena v Číne. Bude to prvá cesta šéfa americkej diplomacie do Číny od októbra 2018, keď krajinu navštívil jeho predchodca Mike Pompeo. Prezidenti Joe Biden a Si Ťin-Pching sa stretli vlani v novembri na Bali a dohodli sa na sérii krokov ku zníženiu napätia vo vzájomných vzťahoch. Jedným z nich malo byť vyslanie Blinkena do Pekingu. Blinken však náhle zrušil cestu naplánovanú na začiatok februára pre zostrelenie čínskeho balóna letiaceho nad územím USA. Podľa Washingtonu mal špionážne zameranie, ale Peking to poprel. Len nedávno sa pokúšali napätie zmierniť na stretnutí za zatvorenými dverami minulý mesiac vo Viedni Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan a najvyššie postavený čínsky diplomat Wang I.

 

img

čínsky špionážny balón

 

Napätie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta prudko stúplo najmä pre Taiwan, demokratickú ostrovnú krajinu s vlastnou vládou, ktorú však Peking pokladá za súčasť Číny a nevylúčil ani jej ovládnutie silou. Obe veľmoci vedú spory aj pre čoraz agresívnejšie správanie Číny v tichomorskom regióne, ako aj v oblasti obchodu a ľudských práv. Biden však dúfa v spoluprácu v niektorých oblastiach ako zmena klímy, čo je opak viac nepriateľského postoja na konci administratívy jeho predchodcu Donalda Trumpa. Americká strana vo vyhlásení po telefonáte uviedla, že minister Blinken čínskemu kolegovi zdôraznil, aké dôležité je zachovať otvorené komunikačné linky, aby sa americko-čínske vzťahy riadili zodpovedne a aby nedošlo k zlému odhadu situácie a ku konfliktu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies