Alternatívnu Nobelovu cenu získal aj Edward Snowden

NETKY.SK • 1 December 2014, 19:58 • 2 min
Alternatívnu Nobelovu cenu získal aj Edward Snowden

ŠTOKHOLM - Niekdajší spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edward Snowden je jedným z piatich laureátov tzv. alternatívnej Nobelovej ceny za rok 2014, Right Livelihood Award, ktorú dnes slávnostne odovzdali vo švédskom parlamente.

slovakia

left justify in out

Čestné ocenenie Snowden získal spoločne so šéfredaktorom britského denníka The Guardian Alanom Rusbridgerom, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri zverejnení materiálov získaných Snowdenom.
     

Zakladateľ Right Livelihood Award, Jakob von Uexküll povedal, že "Snowdenovi zabránilo v osobnej účasti riziko, ktoré preňho predstavuje opustiť v danej chvíli Rusko". USA naňho vydali medzinárodný zatykač za to, že odhalil extenzívne programy NSA zbierania údajov o telefonátoch a internetových aktivitách ľudí.

     

Porota v zdôvodnení uviedla, že ocenila Snowdenovu "odvahu a šikovnosť pri odhalení bezprecedentného rozsahu štátneho dohľadu, ktorý porušuje základné demokratické procesy a ústavné práva".
     

Ďalšími laureátmi alternatívnych ocenení sa stali pakistanská aktivistka za ochranu ľudských práv Asma Jahangirová, mimovládna organizácia Asian Human Rights Commisssion (Hongkong) a jej politický koordinátor, právnik a spisovateľ Basil Fernando (Srí Lanka), ako aj americký ekologický aktivista Bill McKibben.
     

Títo traja laureáti získali po 500.000 švédskych korún, ktoré im majú pomáhať v ich boji za ľudské práva a s klimatickou zmenou.
     

Snowden, ktorý sledoval slávnosť vo švédskom parlamente cez videolink, vyzval OSN, aby navrhla nové opatrenia na ochranu súkromia a ľudských práv. Prítomným na slávnosti cez toto médium dnes povedal, že udelené ocenenie je uznaním "práce veľkého množstva ľudí", informovala tlačová agentúra AP.
     

Alternatívne Nobelove ceny udeľuje od roku 1980 Nadácia Right Livelihood Award z iniciatívy niekdajšieho nemeckého europoslanca a filantropa Jakoba von Uexkülla ako ocenenie práce, ktorú oficiálne Nobelove ceny podľa jeho názoru ignorovali.
     

Porota chcela tohtoročným výberom laureátov vyslať naliehavé varovanie, že najnebezpečnejšie globálne trendy sú už súčasnosťou. Podľa von Uexkülla ide o "ilegálnu masovú kontrolu normálnych občanov, porušovanie ľudských a občianskych práv, násilné prejavovanie náboženského fanatizmu a oslabenie život zachovávajúcich systémov našej planéty". Tieto trendy sa musia zastaviť, aby nedošlo k zničeniu základov ľudskej spoločnosti.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies